Tümer “Sıra dışı görüşme açıklığa kavuşmalı”

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Dışişleri Bakanı’nın görüşmesinin yankılarını meclis gündemine taşıdı

Tümer “Sıra dışı görüşme açıklığa kavuşmalı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı 15 Şubat 2018 tarihinde Ankara'da kabul etmesinin ardından akıllara takılan soru işaretlerine yanıt aradı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yanıtlandırılması istemiyle 4 maddelik soru önergesi sunan Tümer, 3 saatten fazla süren görüşme hakkında bilgilendirme yapılmadığı gibi resmi bir kaydının da tutulmadığına işaret etti.

KAMUOYUNA AÇIKLANMALI!

Konuk bakanın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de bir görüşme yaptığını, sonrasında iki Bakanın basın toplantısı düzenlediğini ve tarafların bir "ortak açıklama" yaptığını hatırlatan Tümer, Cumhurbaşkanı ile yapılan görüşmenin de kamuoyuna açıklanması gerektiğini vurguladı.

banner625
NEDEN GÖREVLENDİRME YAPILMADI?

Tümer,  bu bağlamda sıra dışı olan hususların açıklığa kavuşturulması adına Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlandırması istemiyle şu soruları yöneltti:

1-   Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın hangi ülkenin olursa olsun bir Dışişleri Bakanı ile bu kadar uzun süren bir görüşme yapması  olağan mıdır?

2 - Görüşmelerde normal olarak profesyonel yeminli tercümanlar kullanılır. Bu görüşmeye tercüman alınmadığı doğru mudur?

3 - Tercümanlık görevinin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yerine getirildiği doğru mudur?   Bu uygulamanın Türkiye'de veya dünyanın başka bir ülkesinde emsali var mıdır? 

4 - Devlet adına yapılan görüşmelerde yetkili bir görevli tarafından görüşmenin zabtı tutulur ve bu zabıt devlet arşivine konulur.  Anılan görüşmede böyle bir görevlendirme yapılmadığı doğru mudur? Görevlendirme yapılmadıysa nedeni nedir?


 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz