Tümer “Turunçgil üreticisi rekabet edemiyor”

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adanalı turunçgil üreticilerinin sorunlarını meclis kürsüsünden dile getirdi

Tümer “Turunçgil üreticisi rekabet edemiyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adanalı turunçgil üreticilerinin sorununu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

GİRDİ MALİYETLERİ YÜKSEK

banner560
Adana başta olmak üzere Türkiye’deki turunçgil üreticilerinin, üretim maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle uluslar arası piyasada rekabet etme gücünü kaybetmek üzere olduğuna işaret eden Tümer, “Ekonomiye yıllık 1 milyar dolarlık katkısı olan turunçgil üreticileri, yoğun rekabete karşı girdi maliyetlerinin düşürülmesini beklemektedir” dedi.

YETERSİZ DESTEKLEME
Gıda güvenliği, paketleme, depolama, nakliye, gümrükleme, vergilendirme ve ihracat maliyetleriyle pazarlama sorunlarının Avrupa standartlarında üretim yapan turunçgil üreticisini zor durumda bıraktığına dikkat çeken Tümer, “Yetersiz desteklemeler de çiftçinin belini büken ayrı bir konudur” diye konuştu.

Tümer, çiftçinin rekabet edebilme gücünü kazanabilmesi, yerli üretimin dünya genelinde daha ön plana çıkması için girdi maliyetlerinin azalması ve desteklemelerin artırılması için hükümet yetkililerinin girişimde bulunmasını istedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner621