Türkmen Bakan'a sordu, TUBİTAK gereğini yaptı

CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan TÜRKMEN, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesiyle, TÜBİTAK 2205 Yurtiçi Lisans Burslarını irdelemiş, burs programı kapsamında ülke genelinde kaç öğrenciye hangi miktarlarda burs verildiğini sordu.

Türkmen Bakan'a sordu, TUBİTAK gereğini yaptı

Öte yandan, gerekli şartları sağlayıp farklı programlara kayıt yaptırıp daha sonra anılan bölümlere yatay geçiş yapan öğrencilerin burs kapsamı dışında tutulması nedeniyle mağduriyetlerinin giderilmesi için ilgili program mevzuatında Bakanlıkça bir çalışma yapılmasını talep eden Elif Doğan TÜRKMEN, TÜBİTAK’ın 2016-2017 yılı başvuru ilan metninde gerekli çalışmaları yaparak bu öğrencilere de burs imkanı tanımasını memnuniyetle karşıladı. 
Bakanlık tarafından yanıtlanan önergeye göre, kazanmış olduğu bölüme göre burs ödemesi alan öğrenci sayıları; Sosyal Bilimlerde (YGS Puanı) 22 kişi, Temel Bilimlerde (YGS Puanı) 333 kişi, Çift Anadal Programlarında (ÇAP) 116 kişi ve Olimpiyatlarda 48 kişi olmak üzere toplam 519 kişi olarak bildirilmiştir. Bunlardan YGS1 ilk 10.000, LYS’de ilk 25.000 sıralamasında olan ayrıca Ulusal Bilim Olimpyatlarında derece alarak temel fen ve sosyal bilimlerde eğitim alan öğrencilere kademeli olarak 2000, 1500, 1000 ve 750 TL’lik burs bağlandığı, YGS1-LYS’de ilk 10.000 sıralamasında olup temel fen ve sosyal bilimlerde ÇAP (Çift Anadal) yapan öğrencilerin de 500 TL tutarında burs almaya hak kazandığı belirtilmiştir.

banner625
Çağdaş, modern, aydınlık bir Türkiye’nin, bilim insanlarının desteklenmesi ile hayata geçeceğini kaydeden Elif Doğan TÜRKMEN, “hükümetler bilim alanlarında ilerlemeyi hedefleyen gençlerimize köstek değil, destek olmalıdır” dedi. 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz