Türkmen, "Fakir aileler çocuklarını nasıl okula gönderecek"

Kaldırılan taşımalı eğitim sistemiyle ilgili hafta içinde Adana Valisi ve Ceyhan Kaymakamı ile görüşerek çözüm arayan CHP’li Türkmen; TBMM’nin ilk açılış gününde Milli Eğitim Bakanı ve Maliye Bakanlarına verdiği soru önergeleri ile konuyu Meclis gündemine de taşıdı.

Türkmen, "Fakir aileler çocuklarını nasıl okula gönderecek"
banner560

Kaldırılan taşımalı eğitim sistemiyle ilgili hafta içinde Adana Valisi ve Ceyhan Kaymakamı ile görüşerek çözüm arayan Türkmen, yeni yasama yılına da hızlı başladı. TBMM’nin ilk açılış gününde; Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın cevaplaması istemiyle iki ayrı soru önergesi veren Türkmen, öğrenci ve ailelerinin yaşadığı mağduriyetlere dikkat çekti. 
TMM Başkanlık Divanı Üyesi CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’ın cevaplaması istemiyle verdiği önergesinde; 2016-2017 eğitim öğretim döneminin yeni sorunlarla başladığını belirterek, şunları söyledi:
 
ÇÖZÜM BULUNMALI
“Adana ili Ceyhan ilçesinin 44 köyü başta olmak üzere bir çok il, ilçe ve köylerinde taşımalı eğitim sisteminin kaldırılması, öğrenci ve ailelerinin kabusu haline gelmiştir. Öğrencilerin ücretli servislerle okula gitmek zorunda bırakılmaları ailelere ek maddi yükler getirmekte, fakir aileler çocuklarını okula dahi gönderememektedirler”
Geleceğimiz olan çocukların en iyi koşullarda eğitim alabilmeleri için bu sorunun giderilmesi, taşımalı eğitim konusunda gereken hassasiyetin gösterilerek, bir çözüm yolu bulunması gerektiğini kaydeden Türkmen, Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’a şu soruları yöneltti:
1-Yurt genelinde hangi şehir, ilçe ve köylerde taşımalı eğitim sistemi vardır? Bunların hangilerinde taşımalı eğitim sistemi kaldırılmıştır? 

banner595
2-Taşımalı eğitim sisteminin kaldırılma gerekçeleri nelerdir? Açıklar mısınız?
3-Öğrenci ve ailelerinin taşımalı eğitim sisteminin tekrar hayata geçirilmesi konusundaki talepleriyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Bu konuda yürüttüğünüz bir çalışma var mıdır?
4-Şayet taşımalı eğitim sistemini uygulamayacaksanız, özellikle fakir ailelerinin çocuklarının okullara ulaşımı konusunda ne yapmayı düşünüyorsunuz? Bu doğrultuda bir planınız var mıdır?
ÖDENEK VERİLMEDİĞİ DOĞRU MU?
Taşımalı Eğitim Sisteminin Maliye Bakanlığı’nca ödenek verilmediği gerekçesiyle kaldırıldığı iddialarını da Maliye Bakanı Naci Ağbal’a soran Türkmen; “Bakanlığınızın taşımalı eğitim sistemine ödenek vermediği için bu sistemin kaldırıldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise gerekçelerini açıklar mısınız?” dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner591

banner580