Ücretli öğretmen skandalı TBMM’de!

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, atanamayan öğretmenlerin yanı sıra adeta kölelik düzeninde rastlanan ‘ücretli öğretmenlik’te yaşanan skandallar için meclis araştırma komisyonu kurulmasını talep etti

Ücretli öğretmen skandalı TBMM’de!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’de atanamayan öğretmenlerin maddi-manevi büyük sorun yaşadığını, bunalıma sürüklendiğini ve maalesef intiharlarla son bulan olayların yaşandığını vurguladı. Atanamayan öğretmenlerin yanı sıra adeta kölelik düzeninde rastlanan ‘ücretli öğretmenlik’ sorununa da değinen Dr. Şevkin, atanamayan öğretmenler ve ücretli öğretmenlikte yaşanan skandalı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.
ATANAMAMAK İNTİHARA SÜRÜKLÜYOR!
Meclise konuyla ilgili araştırma önergesi sunan Dr. Şevkin, 15 Ekim 2018 Pazartesi günü atanamadığı için intihar eden 32 yaşındaki Ersin Turhan’ın yürek burkan hayatının tüm Türkiye’yi üzüntüye boğduğunu hatırlattı.  Atanamayan öğretmenlerde bu sorunlar yaşanırken diğer bir sorunun da ücretli öğretmenlik adı altında yaşanan derin travma olduğuna işaret eden Dr. Şevkin, 2004 yılında hayata geçirilen ücretli öğretmenlik kavramının mağduriyetleri de beraberinde getirdiğini, ayda sadece 16 gün çalıştırılabilen ücretli öğretmenlerin maaşının asgari ücretin de altında olduğunu söyledi.

banner625
ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİKTE SKANDAL!
65. Hükümetin Milli Eğitim Bakanı (MEB) İsmet Yılmaz’ın ek ders ücreti karşılığında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim gün sayısı en az 540 gün olan ücretli öğretmenleri sözleşmeli olarak atayacaklarına ilişkin bir ilan açtıklarını duyurduğunu hatırlatan Dr. Şevkin, araştırma önergesinin gerekçesinde şu görüşlere yer verdi:
“Yasa gereği bu şekilde çalıştırılan öğretmenler adına ödenecek prim gün sayıları aylık en fazla 16 gündür. Kaba bir hesapla 5 yıl ücretli öğretmenlik yapan bir kişinin bu rakamı rahatlıkla doldurduğu anlaşılacaktır. Ancak şartları tutan kişiler arasında 5 bin öğretmen bulunmasına rağmen MEB 10 yıl, 15 yıl ücretli öğretmenlik yapanları KPSS puanı ile engelleyip 2, 3 yıl çalışıp prim sayısı 30 gün üzerinden yatan ücretli öğretmenleri atamıştır. 
Ücretli öğretmenlerin aylık sigorta prim gün sayıları yasa gereği ayda en fazla 16 gün olarak yatırılmaktadır ancak bu uygulama iller bazında farklılıklar göstermiştir. Bazı illerde 30 gün, bazı illerde ise yasa çerçevesinde 16 gün prim yatırılan öğretmenler olduğu görülmüştür.  MEB’de yapılan bu usulsüzlüğün düzeltilmesi, hak ettiği halde sözleşmeli öğretmenlik statüsüne geçemeyen öğretmenlerin mağduriyetinin giderilmesinin yanı sıra atanamayan öğretmenlerin yaşadığı ekonomik ve sosyal sorunların giderilmesi amacıyla Anayasa’nın 98 ve içtüzüğümüzün 104 ve 105. maddeleri gereğince meclis araştırması açılmasını saygılarımızla arz ve teklif ederiz.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
murat aktaş
murat aktaş - 11 ay Önce

Helal olsun aynen oyle bize boyle vekil lazim

ücretli köle
ücretli köle - 11 ay Önce

11 yıllık hizmetim var, kpss 61 , branş fizik, mülakata bile çağrılmadık! Neden mi? Başkaları işini hallettide o yüzden! O başkaları olmasaydı şuan atanmıştık. Devletimiz şartları tutan 10 bin ücretli öğretmenin hepsini almalıydı! Şimdi 5bin aldılar, umarım seçime kadar 5bin daha alırlarda bu adaletsizlik ve ikilik ortadan kalkar!

Lastik
Lastik - 11 ay Önce

10_15 yıl ücretli öğretmenlik yapanı bu hükümet kpss şartı aranmaksızın aramalı sır.Eğer biraz Adalet duyguları varsa bunu yaparlar.
En çok prim günü olan ücretli öğretmenler dersane öğretmenleri gibi prim günü esaslı olarak aranmalıdır.
Çoğu ücretli öğretmenler böyle bir atamanın hakkaniyetli olacağını düşünüyor.

ucretmen
ucretmen - 11 ay Önce

5 yil ve uzeri hizmet veren ucretli ogretmenler olarak kadro istiyoruz.

SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz