Ünüvar'dan Yeşilay haftası açıklaması

Sağlık, Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, tüm sağlık problemlerinde olduğu gibi, tedavi maliyetleri, korunma maliyetlerinden yüksek olan madde bağımlılığı ile bireysel mücadelenin önemli olduğunu ancak topyekün mücadele daha etkili olacağını bildirdi.

Ünüvar'dan Yeşilay haftası açıklamasıÜnüvar, Yeşilay Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, madde bağımlılığının sadece ülke sorunu değil tüm dünyanın başta gördüğü ciddi problemler arasında yer aldığını belirterek, bu problemin tüm yaş gruplarını kapsadığı gibi özellikle gençler arasında yaygın olduğunu vurguladı.
banner625
Birleşmiş Millet Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nin (UNODC) 2005'te yayınladığı raporda her geçen yıl madde bağımlılarının yüzde 80 arttığını belirtmesinin tüm dünyada insanların büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunun resmi bir kanıtı olduğunu ifade eden Ünüvar, "Bu raporda dünya uyuşturucu ticaretinden sağlanan gelirin hacminin bir çok ülkenin ekonomisinden büyük olması, bu konunun ne derece önemli olduğunu göstermektedir. Ülkemiz dünya uyuşturucu ticaretinde köprü niyetiyle kullanılmaya çalışılması devletimize büyük görevleri de yüklenmesini de beraberinde getirmektedir. Sadece ülkemizi değil tüm dünyayı bu tehlikeden korumak açısından ülkemiz güvenlik güçleri bu konuda yoğun bir çalışma ve caba sarf etmek zorunda kalmaktadır" dedi.
Kimse bu problemin 'bana uzak' diye düşünmemesi gerektiğini belirten Ünüvar, şöyle devam etti:
"Toplum fertleri bu konuyu her an kapımızı çalabilecek bir problem olarak görmeli ve toplumsal sorumluluklarını yerine getirmelidir. Özellikle başkanı olduğum 23. yasama yılında Madde Bağımlılığı ile Mücadele ile ilgili Araştırma Komisyonunun raporu bu mücadelede önemli katkı sağlamış madde kaçakçılığı ve kullanımın konusunda önemli tespitler ve önerilerde bulunmuştur. Komisyonumuz bu konuya sadece ahlaki ve adli açıdan bakmamış, konunun sağlık, toplumsal huzur ve terörle yakın ilişkisini de irdelemiştir.
Geçen aylarda çıkan 2012 TUBİM raporu gösteriyor ki madde bağımlılığı tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de çocuklar ve gençler için önemli bir sorundur. Bu konuda başarı, toplumun mücadeleye tam dahil olmasıyla mümkündür. Başta da ifade ettiğimiz gibi bu konuda topyekün mücadele gereklidir. Bu sebeple Yeşilay Haftası gibi önemli günleri fırsat bilerek topluma bu konuda bilgilendiren bilinçlendiren etkinliklere mutlaka katılmalı ve toplum olarak bu konuda mücadelemize devam etmeliyiz."
Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2013, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz