Wikipedia meclis gündemine taşındı

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, şaibeli bir referandumun ardından yasaklamalarla, erişim engelleriyle Türkiye’nin itibar kaybının sürdüğünü vurguladı

Wikipedia meclis gündemine taşındı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer,  dünyanın en büyük internet kütüphanesi olarak kabul edilen Wikipedia’ya erişim engelinin kaldırılması gerektiğini belirtti.
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) genel kurulunda gündem dışı söz alan Tümer, “Erişim engeli düşünce ve ifade özgürlüğüne vurulan bir darbedir. Dünyanın en geniş bilgi ağına sahip sitesinin kapatılma gerekçesi nedir?  Tüm amacı ansiklopedik yayınları dünyayla paylaşmak olan sanal bir ansiklopediyi kapatmanın nasıl bir haklı gerekçesi olabilir?” diye sordu.

“BİLGİYE ERİŞİM HAKKI ENGELLENEMEZ”

banner625
En temel insan haklarından biri olan bilgiye erişim hakkının engellenmesi olarak nitelendirilebilecek bu durumun, Türkiye’nin uluslar arası kamuoyundaki itibarını ve saygınlığını da zedelediğini vurgulayan Tümer, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de bulunduğu genel kurulda yaptığı konuşmada “Wikipedia, tamamıyla şiddete, nefrete dayalı ya da terörizmi destekleyen bir internet sitesi midir ki, tüm içeriğine erişim engeli getirilmiştir?” sorusunu yöneltti.

“TÜRKİYE, KÜME DÜŞTÜ”

Türkiye’nin OHAL koşullarında gerçekleştirilen ve şaibeli bir sonuçla rejimi değiştiren referandumla demokrasi liginde küme düştüğü yetmezmiş gibi, tüm dünya tarafından kabul gören bir internet ansiklopedisinin tümüne erişimin engellenmesinin kabul edilebilecek bir durum olmadığının altını çizen Tümer, “Wikipedia’ya getirilen erişim engeli zaman geçirilmeden kaldırılmalıdır” diye konuştu.
Tümer’e yanıt veren Bakan Özlü, “Bu konuda Ulaştırma Bakanımız bir açıklama yapmıştı, bu açıklamanın yeterli olduğunu düşünüyorum” demekle yetindi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz