banner641

“Yerel siyaset ticarileşti”

CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, yerel yönetimlerin siyasetin himayesinde, yolsuzluklar ve yanlış uygulamalarla anıldığını söyledi

“Yerel siyaset ticarileşti”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, devlet yapısındaki ve siyasetteki bozulmanın yerel yönetimlerde de fazlasıyla var olduğunu söyledi. Yerel yönetimlerin yadsınamaz özelliklerinden birinin demokratiklik olduğunu belirten Akay, bütün kural ve örgüsüyle katılımcı bir demokrasi anlayışının yaşam biçimine dönüştürülmesiyle demokratikleşmenin sağlanabileceğini vurguladı. Irkçılık, mezhepçilik, eş-dost ilişkisi ya da hemşerilik üzerine kurulu ya da yerel egemen güçlerin kolayca eline geçen yapısıyla mevcut yerel yönetimlerin nasıl demokratik olabileceğini sorgulayan CHP’li Akay, merkezi yönetimde yapılan yanlışların çok daha fazlasının yerelde yapıldığına dikkati çekti. Akay, yerel düzeyde siyasetin ticarileşmesinin açık biçimde hissedildiğinin altını çizdi.

 

“DEMOKRASİ İŞLERLİK KAZANDIRILDIĞI ORANDA GERÇEKLEŞİR”

CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, yerel yönetimlerin demokrasinin beşiği olarak görüldüğünü belirterek, “Demokrasi kurallarına işlerlik kazandırıldığı oranda demokrasinin gerçekliği, yetkileri genişletildiği oranda da yönetimin etkinliği artar” dedi.

 

“MEVCUT YAPIYLA NASIL DEMOKRATİK OLUNABİLİR?”

Yerel yönetimlerin demokrasinin beşiği olarak görüldüğünü kaydeden CHP’li Akif Kemal Akay, ırkçılık, mezhepçilik, eş-dost ilişkisi ya da hemşerilik üzerine kurulu ya da yerel egemen güçlerin kolayca eline geçen yapısıyla mevcut yerel yönetimlerin nasıl demokratik olabileceğini sorguladı.

 

“YEREL YÖNETİMLERİN ÇOK SORUNU VAR”

banner560
Yerel yönetimlerin sorunlarının oldukça fazla olduğunu vurgulayan Akay, “Bunlar arasında kırsal alanlarda gelişme ve altyapılar açısından yetersiz kalması, bölgesel gelişme politikalarının zayıflığı,  nüfus yoğunlaşması karşısında altyapı yetersizlikleri, kent rantlarının paylaşımında yolsuzlukların yaygın olduğu algısı, partizanlık ve ideolojik dayatma eğilimleri, plansızlık ya da planların keyfi biçimde değişmesi, kadınların hizmette ve yönetimde dikkate alınmaması, gençler, çocuklar, yaşlılar, engelliler gibi grupların ihtiyaçlarının yeterince gözetilmemesi akla ilk gelenlerdir” şeklinde konuştu.

 

“YEREL YÖNETİMLER YOLSUZLUKLARLA ANILIYOR”

Merkezi yönetimde yapılan yanlışların çok daha fazlasının yerelde yapıldığının altını çizen CHP’li Akay, “Var olan durumuyla yerel yönetimler siyaset himayesinde, yolsuzluklar ve yanlış uygulamalarla anılır durumdadır. Kişiye özel, günlük imar değişiklikleri ile akıl almaz rantlar elde edilmektedir. Kıyılar, verimli topraklar beton yığınlarına dönüştürülmüştür. Suçluyu uzakta, Ankara'da aramak işin kolayına kaçmaktır” diye konuştu.

 

“YEREL SİYASET TİCARİLEŞTİ”

Yerel düzeyde siyasetin ticarileşmesinin açık biçimde hissedildiğinin altını çizen Akay, belirli meslek gruplarının ve ne yaptığı dahi bilinmeyen “serbest çalışanların” yerel siyasete aktif katılımının, yerel kurumların işlevlerinin bu kesimin ekonomik çıkarlarıyla çok yakından ilgili olmasından kaynaklandığını bildirdi.

 

“MERKEZİ SÖMÜRÜ YERELE KAYDIRILMAK İSTENİYOR”

Hizmetlerin yerelleştirilmesinin sıklıkla konuşulduğunu ancak yerel yönetimlerin işleyişinin demokratikleştirilmesinin, halkın belediye yönetimine ortak edilmesinin, sosyal ve kültürel yapıyı güçlendirici politikalar üretilmesinin hep tartışma dışı kaldığını anlatan CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, “Aslında yeterince doyurmayan merkezi sömürü yerele kaydırılmak isteniyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640