banner641

Demirspor ve Adanaspor TBMM gündeminde

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adanaspor ve Adana Demirspor’un uğradığı haksızlıkları, Botaşspor’un taşınma kararı yanlışlığını ve stadyum akıbetini TBMM’de hükümete iletti

Demirspor ve Adanaspor TBMM gündeminde

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana sporunun, futbol ve basketbol kulüpleri ile amatör spor branşlarının hakkını Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) aradı.
Meclisteki bütçe görüşmeleri esnasında gündem dışı söz alarak Adana’ya tüm spor dallarında bakanlık bütçesinden ayrılan payı sorgulayan Tümer, Adanaspor ve Adana Demirspor’un son haftalarda saha içerisinde uğradığı haksızlıkların önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.
Sarıçam’daki stadyumun bitirilemediğine, Adana Demirspor’un hazineye ait tesislerinin kulübe devredilmesi gereğine vurgu yapan Tümer’in Botaşspor’un Ankara’ya taşınma kararını da eleştirdiği konuşmasına mecliste hükümet kanadının nöbetçisi olarak yer alan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan yanıt verdi. Elvan, “Botaş Spor'la ilgili detayı bilmiyorum. Bilahare ilgili vekilimize, ilgili Bakanımızdan bu konuda bilgi alıp cevap verebilirim” dedi.

ADANASPOR VE ADANA DEMİRSPOR’A DİKKAT ÇEKTİ

Türk sporunda köklü bir geçmişe sahip Adana’da profesyonel spor kulüplerinin yanı sıra amatör spor dallarının da Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan gerekli desteği göremediğini ifade eden Tümer, şunları söyledi:

banner560
 “Ülke ve dünya basketbolunda önemli başarılara imza atan ve Adana’da doğan Botaşspor’un Ankara’ya taşınması büyük üzüntü kaynağıdır. Bu karar yeniden gözden geçirilmelidir. Adana’nın Sarıçam ilçesinde yapımına 2014 yılında başlanan stadyum geçen süre zarfında henüz tamamlanmamıştır. Adana’dan daha sonra başlayan stadyum inşaatları tamamlanmasına karşın Sarıçam’daki inşaatın henüz bitirilememesinin nedenleri nelerdir? TFF 1. Ligde mücadele eden Adanaspor ve Adana Demirspor futbol takımları son haftalarda saha içerisinde büyük haksızlıklara maruz kalmıştır. Kıt olanaklarla mücadele eden iki kulübün serzenişlerine kulak verilmelidir.

BAKANLIK, ADANA’YA NE KADAR BÜTÇE AYIRDI?
Ayrıca Adana Demirspor kulübünün hizmetindeki hazine arazisi üzerine kurulu tesisin kulübe kazandırılması sağlanmalıdır. Adana amatör branşlarında mücadele eden kulüpler ise spor kompleksi, saha ve tribün ile sağlık hizmetlerinden yoksun bir şekilde karşılaşmalara çıkmaktadır. Adana’ya tüm spor dallarında bakanlık bütçesinden ne kadar pay ayrılmıştır? Türk sporunun ileriye taşınması için Adana başta olmak üzere amatör spor kulüplerinin kalkınmasına yönelik yeni girişimleriniz olacak mıdır?”
Mecliste hükümet kanadının temsilcisi olarak yer alan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise önümüzdeki günlerde daha iyi spor tesisi yapımına devam edecekleri sözünü verdi. Elvan, “Botaş Spor'la ilgili konunun detayını bilmiyorum. Bilahare ilgili vekilimize, ilgili Bakanımızdan bu konuda bilgi alıp cevap verebilirim” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2017, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640