Kuraklık, su sporlarında Baraj Gölü’nün önemini kanıtladı

Türkiye Kano Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Sami Mengütay, Adana’nın Kano’da Kuzey ve Orta Avrupa’nın kış antrenmanları için tercih ettikleri İspanya’ya rakip olacaklarını söyledi.

Kuraklık, su sporlarında Baraj Gölü’nün önemini kanıtladı
Başkan Mengütay, Kano Milli Takım Seçmeleri için bulunduğu Adana’da, hava koşulları, Seyhan Baraj Gölü’nün suyunun durgun ve berrak olması, Çukurova Üniversitesi işbirliği nedeniyle kano için Avrupa standartlarında ideal bir parkur olduğunu kaydetti.

Türkiye’de  ilk kez Adana’da “Albano Sistem Kano ve Kürek Parkuru’nun vizyonu geniş olan yurtdışında uluslararası organizasyonlar yaşayan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi’nin çabalarıyla gerçekleştiğini, Akdeniz Oyunları’nda yabancı kafile başkanlarının övgüleriyle karşılaştıklarını anlattı.

-“KURAKLIK NEDENİYLE BİRÇOK BÖLGEDE SULAR ÇEKİLDİ”-

Kuraklık nedeniyle birçok bölgede suların çekildiğini, bu nedenle Kano ve Kürek Milli Takım seçmeleri için Adana’yı tercih ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Mengütay, konuşmasında şunlara yer verdi:

banner625
“İklimsel özelliği ve Seyhan Baraj Gölü’nün su sporlarına uygunluğu nedeniyle Adana pilot bölge oldu ve bu nedenle Spor Genel Müdürlüğü Adana’yı Türkiye Olimpiyatlara Hazırlama Merkezi (TOHM) seçti.  Seyhan Baraj Gölü, şu anda gerçekten Türkiye’de en iyi parkurların başında geliyor. Adana Kano’da Kuzey ve Orta Avrupa Ülkeleri kış antrenmanları için tercih ettikleri İspanya’ya rakip olacak. Kentte spor turizmi gerçekleşecek. Ayrıca, 2016 Avrupa Kano Şampiyonası’nın Adana’da yapılması için gerekli girişimleri ve başvuruları yapacağız.”

-“MİLLİ TAKIM DÜNYA ŞAMPİYONASI’NA ADANA’DA HAZIRLANACAK”-

Mengütay, Türkiye Kano Milli Takımı’nın yakın hedefte 3-4 Mayıs tarihlerinde İtalya’nın Milano Kenti’nde gerçekleştirilecek Dünya Şampiyonası’na hazırlandığını anımsatarak, “Milli Takım Dünya Şampiyonası’na farklı mekanlarda hazırlanacak. Ancak,  koşulları iyi olan Adana’yı önemsiyoruz. Bazı hazırlık çalışmaları Adana’da gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Başkan Mengütay,  ayrıca bu sezon içinde Fransa, Macaristan ile Çek Cumhuriyeti’nde yapılacak olimpiyat seçmelerine katılacaklarını, hedeflerinin (A) barajını geçerek olimpiyat vizesi alarak madalya kazanmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu arada müsabakaları, Kano Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri, İsmet Akdemir, Erdal Atalay, Ertümen Buğday, Prof. Dr. Levent Kayrın da izledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2014, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz