Satranç ustaları Çukurova'da buluştu

Adanalı Satranç Ustası Kahraman Olgaç anısına yapılan Ulusal Satranç Turnuvası, bu yıl Çukurova Belediyesi’nin ses getiren tesisi Kahraman Olgaç Satranç Merkezi'nde başladı.

Satranç ustaları Çukurova'da buluştu

Adana satranç ailesi ve Çukurovalıların yoğun ilgi gösterdiği turnuvada konuşan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, satrancın muhakeme ve düşünce gücünü geliştiren değerli bir spor olduğunu belirterek, tüm velilere çocuklarını satranç sporuna yönlendirmeleri tavsiyesinde bulundu. Protokol üyelerinin sembolik açılış hamlesinin ardından başlayan turnuva 5 gün boyunca devam edecek.

KAHRAMAN OLGAÇ TURNUVASI ÇUKUROVA’DA

22 - 27 Mayıs 2017 tarihleri arası Adana’nın Çukurova ilçesindeki Satranç Park’taki Kahraman Olgaç Satranç Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan Kahraman Olgaç 9. Anma Satranç Turnuvası başladı. Satranç Federasyonu Onursal Başkanı Kahraman Olgaç'ı anma etkinliğine Adana satranç ailesi ve Çukurovalılar yoğun ilgi gösterdi.

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Adana ilinin Türk satrancında çok önemli bir yeri olduğunu belirterek, “Çukurova Belediyesi tarafından hizmete sunulan Kahraman Olgaç Satranç Merkezi ile bu önem taçlandı. Böylesine özel, böylesine güzel bir pakta, Adanalı Kahraman Olgaç’ın adının yaşatılması çok güzel. Adana, Türk satrancında çok önemli bir yere sahip. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’e ve emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

“TEMALI PARKLAR HALKIMIZA SÖZÜMÜZDÜ”

Satranç sporuna özel bir önem verdiğini ifade eden Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği (DABB) ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Biz göreve gelirken Çukurova halkımıza bazı sözlerimiz vardı. Bunların biri de temalı parklar yapmaktı. Satranç sporu, bizim çok değer verdiğimiz bir spor. Bu  spor için bir şeyler yapmak istiyorduk. Bu tesisi Adana’ya kazandırmış olmaktan mutluyum” dedi.
banner625

Tesisin ilk açıldığı günden bu yana ses getirdiğini belirten Başkan Çetin, “Satranç muhakeme ve düşünce gücünü geliştiren değerli bir spor.  Düşünen, sorgulayan, muhakeme yeteneği gelişmiş bireylerin yaşadığı bir toplum istiyorsak, bu spora özel önem verilmesi gerekiyor. Burada nezih bir ortamda, güzel bir parkın içerisinde, hem yarışmaları yapmanız, hem de devam eden eğitim çalışmaları bizim çok önem verdiğimiz konular” diye konuştu.

“ÇOCUKLARINIZI SATRANCA YÖNLENDİRİN”

Tüm velilere, çocuklarını satranç sporuna yönlendirmeleri tavsiyesinde bulunan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, turnuvada yarışacak tüm sporculara başarı dileklerini sundu. Açılış konuşmalarının ardından Başkan Çetin ve Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, yaklaşık 70 yıldır çeşitli şekillerde Türk satrancına hizmet etmiş, usta sporcular yetiştirmiş Adanalı satranç ustası Mehmet Emin Güzelsoy'a da bir teşekkür plaketi takdim etti.

Protokol üyelerinin sembolik açılış hamlesinin ardından başlayan turnuva, farklı yaşlardan 100 oyuncunun katılımıyla 5 gün boyunca devam edecek.
Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2017, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner669

cyberturk.biz