Bilal Uludağ yaptı, Sayıştay Denetçileri yakaladı!

Sarıçam Belediyesinin 2017 yılı Sayıştay denetiminde Denetçiler Başkan Bilal Uludağ’ın saydamlık, rekabeti sağlama ve eşitlik ilkesini ihlal ettiği uygulamalarını tek tek yakaladı.

Bilal Uludağ yaptı, Sayıştay Denetçileri yakaladı!

Adanahabermerkezi.com Haber: Murat Berhun

Sayıştay’ın 2017 denetiminde denetçiler “zorunlu hallerde” uygulanan Kamu İhale Kanununun 21-b ve 21-f maddesi olan Pazarlık üsulu iş yapma maddesinin “Yapım işi” ve “Mal ve Hizmet alımı”nda sıklıkla kullanılmasının 4734 Sayılı Kanunda belirtilen Saydamlık , Rekabet , eşitlik ilkelerini ihlal ettiğini tespit etti.  

Zaruri durumlarda uygulanması gereken ihale yönteminin genel geçer kural olarak uygulandığını tespit eden Denetçiler, kamunun kendilerine verdiği cevabı da denetim raporuna ekledi. Sarıçam Belediyesi cevabında “2018 Mali yılı içerisinde 4734 sayılı kanunun 19. Madesine göre açık ihale usülü alım yapılarak, rekabet ortamı sağlanacaktır” denilddi.

Cevapta, Kamuoyunda rekabet sağlanmadığı için eleştirilenn “Pazarlık üsulu” uygulamanın rekabeti sağlamadığını da Sarıçam Belediyesi kabul ederek, 2018 yılında denetim yılında sağlamadıkları “rekabet, saydamlık ve eşitlik” ilkelerini yeniden Başkan olursa Başkan Bilal Uludağ döneminde yapacaklarını taahhüt etmiş oldular.

Ancak soru şu;

2017 Denetim yılında rekabet ortamı sağlanmadığı için Sarıçam Belediyesi ne kadar zarar etti?

2017 denetim yılında Saydam olunmadığı için Belediyede pazarlık üsulu işler nasıl verildi?

Eşitlik ilkesine uyulmadığı için birilerine haksız kazanç sağlandı mı?

Sayıştayın 2017 Sarıçam Belediyesi Denetim Raporunun ilgili belgeleri aşağıdadır

banner625

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2018, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz