Kızılay Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı: “Adanalılar’ın kılcal damarlarına kadar girdik”


Sabit Özkeser

Dört yıl önce Türk Kızılayı Adana Şube Başkanlığı görevine getirilen Saygılı, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek “Taraftarların Kan Kardeşliği” kampanyasını düzenlediklerini söyledi. Çukurova Press’e kurumun yaptığı başarılı çalışmaları anlatan Türk Kızılayı Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, “Adana takımlarının taraftarları ailesi gibi gördüğü Kızılay için bir araya geldi. Yarın ihtiyaç olmadan önce bugün kan stoklarımızı hazır bulundurmamız lazım” diye konuştu.
Türk Kızılayı Adana Şubesi’nin 135 kişilik bir ekipten oluştuğunu ve aralıksız çalıştığına değinen Saygılı, başarılı olmalarının arkasında birlik ve beraberlik olduğunu belirtti. Ramazan Saygılı’ya yönelttiğimiz sorular ile aldığımız yanıtlar şöyle:

-Göreve geldiğiniz günden bu yana Adana kan bağışında başarılı bir yere geldi ve 2016 yılında da Türkiye birincisi oldunuz. Bunu başarırken nasıl bir çalışma içerisinde oldunuz ?
Öncelikle geldiğimizde bir vaziyeti tespit etmemiz gerekiyordu. Nasıl bir kentte yaşıyoruz ve bu kentimizin görev alanı içerisinde neye ihtiyacı var. Konu kan olunca ve bizim bu kandan ne yaptığımızı önce vazifesi hepimiz biz merkezde bir kaç çadır kurup, bir de merkezdeki binamızda insanları kan bağışı yapmaya gelirlerse kan bağışını alıyoruz, başka bir şey yapmıyoruz. Ben ticaretle de uğraşınca bizim hizmet işinin de insanın ayağına gitmenin olmazsa olmazı olduğunu bildiğince ben Adana’daki  2.2 milyon büyük ailemize biz mesajımızı ulaştırdığımız zaman ‘Haydi Kan Bağışı Yapalım’, ‘Haydi Kızılay’la Birlikte Olalım’ dediğimde karşılık verileceğine emindim, inanıyordum.  Bu hareketle Adana’nın bütün merkez ve taşra ilçelerine düzenli şekilde araçlar göndermeye başladık, oradaki Kaymakamlara da rica ettik. Halkımızı, öğrencilerimizi, velilerimizi, öğretmenlerimizi, STK’ları ve iş dünyamızı toplayarak onlara parça parça eğitimler verdik. Bu eğitimler sonucu kampanyalarımızla insanlara dokunmasını bilirsek, insanlar da bizim bu çağrımıza cevap verdiler. Bizim iddiamız şuydu; 2.2 milyonun kalplerine gireceğiz kılcal damarlarına, yüreklere dokunacağız ve bunu da hamdolsun başardık. Yüreklerde kandil yakmaya devam ediyoruz. Bu başarımız bundan kaynaklanıyor.

-Türk Kızılay’ı olarak zaman zaman kampanyalar gerçekleştiriyoruz. Bundan sonraki hedefiniz nedir?
İyiliğin amiral gemisidir diyoruz Kızılay’a.  İyiliğin abisidir diyoruz. Dolayısıyla bu anlamda adım adım toplumda görev alan içerisinde her bir konuya özen gösteriyoruz. Görev alanı içerisinde bir tanesi kan, ikinci ana görevlerden bir tanesi de kök hücre. Olabildiğince  bu öne çıkarılıyor. Çünkü; devletimiz kök hücre bankasını Ankara’da Sağlık Bakanlığımız kurdu. Yoğun bir şekilde kök hücre bağışı alınıyor. O anlamda şifa bekleyen, kök hücre bekleyen, onlara merhem olmaya çalışıyoruz. Ayrıca; insanlarımıza ilkyardım eğitimleri veriyoruz. Adana bütün kesimlerine ilkyardım eğitimlerini, deprem ve afet bilincini aşılayacağız. Bunu Milli Eğitim’le yaptığımız protokol ile okullarda 2016 yılında başladık. 2017 yılında daha da artırarak hem okullarımızda hem kamu kurum ve kuruluşlarında hem STK’larımızda hem iş dünyamızın çalışanlarına ilkyardımı, afet ve deprem bilincini yerleştirmeye çalışıyoruz. Deprem bölgesindeyiz, bu deprem ve afet gelmezden önce insanlarımızın bu bilincini edinmesi gerekir. Depreme önem veriyoruz. Şu anda bilindiği gibi Çanakkale’de bunu yaşıyoruz. Çok şükür can kaybı olmadı ama mal kaybımız oldu. Vatandaşlarımız, mühendislik görmüş, mimarlık görmüş, yapı denetim görmüş, fenni ve teknoloji görmüş binaları satın almalı. Yapı stoklarımızı buna göre yapmamız gerekiyor. Büyük paralar verdiğimiz evlerimiz tabutlarımız oluyor. Ana söylemimiz şu; evlerimiz tabut olmasın istemiyorsak, canımız ve malımız heder olmasın istemiyorsak teknolojiyi iyi kullanmamız gerekiyor. Yapı denetimini, zemin etütlerini ve sairesini iyi kullanmış binaları almamız lazım. Sonra makyajı, kartonpiyeri ve güzelliği var mı yok mu diye bakmalıyız.

-Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’ın kan yetersizliği dolayısıyla  sosyal medyadan çağrı yapmasına Adana olarak nasıl bir yanıt verdiniz ?
Bizim günlük Türkiye stokumuz 60 bindir. Bu rakam 18-20 binlere düşünce kırmızı alarm verilmişti. Nedeni de; ülkemizin o gün yarıdan çoğu kıştı. Kar kış olan bir coğrafyada insanlar kan vermeye gönüllü olarak gelmiyor haklı olarak. O nedenle Genel Başkanımız çağrıyı yapmıştı. Hem ulusal hem de yerel basın bizlere bu konuda çok büyük desteği bulunuyor. O çağrı hemen yankı buldu. Adana’nın ihtiyacı yoktu ama Adana hem kendi ihtiyacını karşılayan hem de arta kalan kanlarını çevre vilayetlere destek olan bir kenttir. Hemen valimiz olaya el koydu, daha sonra kaymakamlıklar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yoğun şekilde etkinliğimizi devam ettiriyoruz. Her gün bir yerlerdeyiz. 135 kişilik bir ekiple bu konuda aralıksız çalışarak, olabildiğince her yaraya merhem olmaya çalışıyoruz. Adana olarak 191 bin 250 ünite kan bağışı ile 2016 yılında Türkiye birincisi olduk ve bu başarımızı devam ettirmek için  aralıksız çalışmaları sürdüreceğiz.

-Adana’da siz Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek “Taraftarların Kan Kardeşliği” kampanyasını düzenlediniz. Bu kampanya amacına ulaştı mı ?
Amacına ulaştı.Her iki kulübün de başkan ve yöneticileri, teknik heyeti  ile futbolcuları  bu konuda duyarlılık göstererek Kızılay için bir araya geldiler.  Bu bir Türkiye’de ilkti. Burada kendi Kızılay’ı olduklarını benimsediler.  Yarın ihtiyaç olmadan önce bugün kan stoklarımızı hazır bulundurmamız lazım. Yarın ya sizin çocuğunuza ya da bizim çocuğumuza lazım olacaktır. O gün bugün şimdi zamanı bir kan veriyorsunuz, 3 hayat kurtarıyorsunuz ve Adana’da da Toroslar’da dikili ağacınız oluyor. Ve tanımadığınız bilmediğiniz biriyle kan kardeşi oluyorsunuz ve iyiliği bulaştırıyorsunuz. Yüreklere kandil yakıyorsunuz.

-Türk Kızılay’ın diğer faaliyetlerinden de anlatır mısınız?
Dünyanın neresinde bir kriz varsa Türk Kızılay’ı oradadır.   Kurumumuzun ‘Halepliler’i Görmezden Gelmeyin’ kampanyasına Adana’da 40 TIR’ı aşkın giyim-kuşam ve gıda yardımında bulunduk. Bu konuda hayırsever Adanalı işadamlarımızın   desteği çok büyük. Kendilerine çok teşekkür ederim. Adana’lılar bizlere her konuda desteğini esirgemiyorlar.
cyberturk.biz