Adana’nın merkez Yüreğir ilçesi Karataş Caddesi üzerinde 117 yıl boyunca hizmet ettikten sonra yıkılan ve yerine 250 yataklı yeni hastane yapılacağı açıklanan Karşıyaka Devlet Hastanesi’nin yerinde yeller esiyor. 1896 yılında kurulan ve 2013 yılına kadar aralıksız hizmet veren hastane arazisi şimdilerde moloz ve çöp yığınlarıyla dolup taşıyor.


Yüreğir ilçesinin yanı sıra Adana’nın denize açılan kapısı Karataş ilçesinde yaşayan yaklaşık 500 bin kişinin faydalandığı ancak ihtiyacı karşılamadığı ve yerine modern bir hastane yapılacağı gerekçesiyle yıkılan Karşıyaka Devlet Hastanesi’nin daha fazla zaman kaybedilmeden yapılmasını isteyen Yüreğirli ve Karataşlı vatandaşlar Sağlık Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’na çağrıda bulundu.

“SÖZ VERDİNİZ YAPMADINIZ”

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin’den destek isteyen ve hastane arazisine kadar alkışlarla ve ellerinde “Hastanemizi istiyoruz”, “Söz verdiniz yapmadınız”, “500 bin kişi hastane bekliyor”, “Sağlıkta insana yatırım” yazan dövizlerle yürüyen vatandaşlar, 250 yataklı ve “Güney Yüreğir Devlet Hastanesi” adıyla planlanan hastanenin 2012’den bu yana proje aşamasında olduğunu ve inşaata dahi başlanmadığını vurguladı.
Karataş Caddesi üzerinden geçen otomobil sürücülerinin klaksonlarla destek verdiği “Hastanemizi istiyoruz” eyleminde konuşan CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, “Nüfusu 500 bine dayanan Yüreğir’in güneyindeki mahalleler ile Karataş’ta yaşayan vatandaşlarımız, yıllardır bitirilemeyen ve trafik kazaları nedeniyle nice canların yitirildiği Karataş Yolu üzerindeki eski devlet hastanesinin yeniden açılmasını bekliyor” dedi.

“PROJE HAZIR DEDİLER AMA…”

2012 yılında ihtiyacı karşılamadığı ve yerine modern bir hastane yapılacağı gerekçesiyle yıkılan Karşıyaka Devlet Hastanesi’nin yerinde 9 yıldır yeller estiğine dikkat çeken Dr. Şevkin, 2018 yılında Adana Valiliğinden yapılan açıklamada, söz konusu hastanenin projesinin hazır olduğu ve ihaleye çıkılacağı bildirilmiş olmasına karşın aradan geçen üç yılda ihaleye çıkılmadığını, hastanenin yapımı için bir çivi dahi çakılmadığını söyledi.  

2012 yılından bu yana 3 seçim yaşandığını ve her seçim öncesi söz verildiğini anımsatan Dr. Şevkin, “Yüreğir ve Karataş ilçesindeki hastalar Adana Şehir Hastanesi’nin uzaklığı ve acil müdahalenin geç kalması nedeniyle hayatını kaybederken, Sağlık Bakanlığı Yüreğir ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızın haklı sesini duymak ve gereğini yapmak zorundadır. Söz verildiği gibi daha fazla zaman kaybedilmeden daha fazla insanımız can vermeden hastane yapımına başlanmalıdır. Hiçbir şey insan yaşamından daha önemli ve değerli değildir” diye konuştu.

VATANDAŞLAR HAYKIRDI: “HASTANEMİZİ İSTİYORUZ”

Yılan hikayesine dönen hastane inşaatına artık başlanması gerektiğini haykıran vatandaşlar ise Sağlık Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulundu. Yüreğirli ve Karataşlı muhtarlar, çeşitli siyasi partilere mensup ilçe başkanları ve belediye meclis üyelerinin de katıldığı eylemde konuşan vatandaşlar, “Hastanemizi istiyoruz. Karataş ilçesinden Yüreğir ilçesine kadar bir tek hastane yok. Söz verdikleri halde neden hastanemizi yapmıyorlar. Doğduğumuzdan bu yana bu hastaneden faydalanıyorduk. Hastalarımızı uzak hastanelere götüremiyoruz. Sağlık Bakanlığı’na, Cumhurbaşkanlığı’na çağrıda bulunuyoruz. En yakından en uzak köye kadar 500 bin nüfus olarak hastane ihtiyacımız var ve artık hastanemizin yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.