Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger’in ev sahipliğinde düzenlenen 34'üncü Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen kaftan giyme ve ödül, töreni Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan, Çukurova Kaymakamı Mustafa Kaya, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, MHP Genel Başkanı Başdanışmanı Hüseyin Sözlü, Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz, İl Sağlık Müdürü Halil Nacar, İl Müftüsü Hasan Çınar, İYİ Parti İl Başkanı Göktürk Boyvadaoğlu, Adana Tabip Odası Başkanı Selahattin Menteş, AK Parti Çukurova İlçe Başkanı Şahin Çetin, STK temsilcileri, oda başkanları ve çok sayıda vatandaşın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı, Kuran Tilaveti ve il Müftüsü Hasan Çınar’ın yaptırdığı duanın ardından törenin açılış konuşmasını yapan Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger, 13. yüzyılda  Ahi Evran tarafından Kırşehir’de temeli atlan Ahilik geleneğinin, Türk kültürünün önemli bir mirası olduğunu ifade etti.  Ticaret İl Müdürü Adnan Ekiz ise, sanayinin ve ekonominin gelişmesinde esnaf ve sanatkarın katkısının büyük olduğunu dile getirdi.

Pandemi tedbirleri ve aşı konusuna da dikkati çeken Vali Yardımcısı Kan, Adana’da esnaf ve sanatkarların pandemi sürecini iyi yönettiğini kaydetti. Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan, “Pandemi döneminde esnaf ve sanatkarlarımız kurallara uydular. Aşıda da çok iyi gidiyoruz. Daha iyi olabiliriz. Herkes mutlaka aşını yaptırmalı” diye konuştu.

İLİN AHİSİ CUMALİ ÇOKAL

Konuşmaların ardından ilin Ahisi seçilen demirci ustası Cumali Çokal’a Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan ve Birlik Başkanı Niyazi Göger tarafından Ahilik kaftanı giydirilerek, ödülü takdim edildi.  Bu yıl bir ilke imza atılan Ahilik Haftası kapsamında ilin Bacıyan-ı Rum’u da seçildi. Kasaplık mesleğini icra eden Hayriye Nail’e Bacıyan-ı Rum ödülü verildi.

Törende ayrıca, yılın kalfası, yılın çırağı, yılın ahi adayı, yılın kalfa adayı, yılın çırak adayı ile Ahilik temalı resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere de ödül verildi.  Ödül töreninin ardından Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan ve Birlik Başkanı Niyazi Göger, stantları ziyaret ederek esnaflardan bilgi aldı.  Vatandaşların yoğun katılım sağladığı Ahilik Haftası kutlamalarında konuklara geleneksel Ahilik pilavı ikramında bulunuldu.