Belediye otobüsleri ne zaman çağı yakalayacak?

Adana’da belediye otobüs sefer sayıları, artan otobüs ve güzergâhlar ile oldukça iyi bir durumda denilebilir. Ancak belediye otobüs güzergâhları ve detaylı durak bilgilerine erişmek pek mümkün değil.  Nitekim herhangi bir belediye otobüsünün üzerinde sadece otobüs numarası, ilk durak, son durak ve o alana sığabiliyorsa bir orta durak adı yer almakta. Fakat ilk ve son durak arasında o otobüsün hangi duraklardan hangi saatte geçtiğinin bilgisine ulaşmak mümkün değil. Büyükşehir belediyesinin resmi web sitesinde otobüs seferleri ve numaraları ile ilgili bilgi ekranında da sadece ilk durak ve son duraktan otobüsün kalkış saatleri belirtilmekte.

Geçtiğimiz ay bir eğitim için bulunduğum Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde gittiğim her şehirde hem yerel dil hem de evrensel dil İngilizce seçeneği ile şehrin ulaşımına özel mobil uygulamalar geliştirildiğini gördüm. Uygulamada bulunduğunuz bir noktadan gitmek istediğiniz yeri seçtiğinizde yürüme seçeneği de dahil size harita üzerinden bir rota çıkarılıyor ya da metro, otobüs, tramvay, taksi gibi tüm ulaşım seçeneklerinin saat ve rota bilgisi paylaşılıyor. O şehirde yaşayanlar dahi bu uygulamaları kullanıyor.

Teknolojinin hayatımızın son derece kolaylaştırıcısı olduğu zamanlardayız. Büyükşehir belediyesinin otobüs seferlerini, şehir haritası üzerinden güzergâh bilgisini, herhangi bir belediye otobüs durağının adı veya bilgisi girildiğinde o duraktan hangi numaralı otobüslerin hangi saatlerde geçtiğinin bilgisini içeren bir mobil uygulama geliştirmesi şarttır.

Adana’nın tüm ulaşım seçeneklerinin, her bir ulaşım seçeneğine ait durak ve güzergâh bilgilerinin kullanışlı bir mobil uygulama ile vatandaşlara sunulması ve bu uygulama ile kent karta online para yükleme işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi çok zor olmasa gerek. Zira belediyenin otobüs işletme operasyon merkezinde bu bilgilerin hepsi var. Anlık olarak da görülebiliyor. Sadece paylaşılmıyor.

Adanalılar “festivaller ve gastronomi şehri” olarak bir turizm destinasyonu olma vizyonunu paylaşıyor ve sahip çıkıyor. Bu doğrultuda bu tür bir uygulama her geçen yıl daha fazla yerli yabancı turist çeken Adana’nın bir altyapı eksikliğidir. Sadece turistler için değil şehrin sakinleri için de ihtiyaç böyle bir uygulama. Çok iyi bilmediğim bir muhite gitmek için belediye otobüsüne her bindiğimde gitmek istediğim durağa o otobüsün gidip gitmediğini şoföre muhakkak soruyorum. Diğer vatandaşlar da aynısını yapıyor. Adana sıcağında zorlu bir meslek icra eden şoförlerimizi yolcular ile sürekli konuşmak zorunda kalmaktan da kurtaracaktır böyle bir uygulama.

Adana ulaşılabilirdir, Adana pratiktir. Adana gibi bir mobil ulaşım uygulamamız olur umarım.

YORUM EKLE

banner715

cyberturk.biz