banner834

Siber Zorbalığın Az Bilinen Yönleri- İnfografik

Siber zorbalık, bir kişi veya grubun internette diğer kişi veya kişilere karşı zorbalık uyguladığı veya kişileri taciz ettiği; potansiyel olarak suç olan bir eylemdir.

Siber Zorbalığın Az Bilinen Yönleri- İnfografik

Siber Zorbalığın Az Bilinen Yönleri- İnfografik

Siber zorbalık, bir kişi veya grubun internette diğer kişi veya kişilere karşı zorbalık uyguladığı veya kişileri taciz ettiği; potansiyel olarak suç olan bir eylemdir. Daha çok ergenlik çağında olan gençler arasında yaygın olan siber zorbalık, genellikle fiziksel dünyada süregelen zorbalığın sanal dünyada devam etmesidir. Örneğin, okulda zorbalığa maruz kalan kişi bunu eşzamanlı olarak çevrimiçi de deneyimleyebilir.

Gençler haricinde yaygın sosyal medya kullanımı ile birlikte birbirini gerçek hayatta hiç tanımayan kişiler de birbirlerine siber zorbalık gösterebiliyorlar.

1. Siber Zorbalığa Karşı Online Gizlilik

Siber güvenlik şirketi ExpressVPN, sosyal medyanın diğer insanlarla iletişim kurmak için harika olduğunu fakat aynı zamanda sosyal medyada gizliliğe önem vermenin de gerektiğini belirtiyor. Bu sene 12 Haziran'a denk gelen Siber Zorbalığı Durdurma Gününe özel hazırlanan ve sosyal medyada gizliliğe dair ipuçlarını içeren infografiği aşağıdan inceleyebilirsiniz:

Sosyal medya ve diğer platformlardaki online varlığınızı güvende tutmak için gizlilik ayarlarınızı büyük ölçüde değiştirmelisiniz. Özel hayatınız ile ilgili herkese açık paylaşımlar yapmaktan kaçının.

2. Siber Zorbalık Çeşitleri

Siber zorbalığa çok farklı şekillerde uğrayabilirsiniz.

 • Siber sapık: Bir siber sapığın mağduru olabilirsiniz ve hiç tanımadığınız bir kişi online platformlar üzerinden her aktivitenizi gizlice takip edebilir. Bu siber zorbalık türü diğerleri arasında en tehlikeli olarak görülendir çünkü kişinin güvenliği tehlikededir. Tanıdığınız veya tanımadığınız birinden düzenli bir şekilde tehdit veya taciz mesajları alıyorsanız, hepsinin ekran kaydını aldıktan sonra kişiyi engelleyin ve hemen polise başvurun. Mümkünse hesaplarınızın hepsini gizli yapın ve günlük aktivitelerinizi eşzamanlı olarak paylaşmaktan kaçının.
 • Trolleme: Günümüzde internet trolü adında yeni bir terim üremiştir. İnternet trolleri ve siber zorbalar her zaman için aynı kişiler değildir fakat bazı troller işi ileri noktaya taşıyarak nefret içeren söylemlerde bulunabilir ve internet topluluğunu da aynı şekilde söylemlerde bulunması için manipüle edebilir.
 • Nefret Baskınları: Sosyal medyada canlı gerçekleştirilen yayınlara katılan bir grubun nefret söylemlerini mesaj olarak iletmesi ve canlı yayın yapan kişiyi taciz etmesi durumudur.
 • Kimlik Hırsızlığı: Siber zorbalar fotoğraflarınızı çalarak adınıza yeni hesaplar oluşturabilir ve hakkınızda yanlış bilgiler yayabilir. Bunu yapan kişi genellikle bir kişinin itibarını zedelemeye ve arkadaşlıklarını zor duruma düşürmeye çalışır. Böyle bir hesap tespit ettiğinizde şikayet edin ve kapatılmasını sağlayın.

Siber zorbalığa internette etnik, dini, kültürel ve benzeri sebeplerden uğramanız maalesef muhtemel. Nefret söylemlerinde bulunan siber zorbalar çoğunlukla anonim olabiliyor.

Siber zorbalığa karşı ne yapabilirsiniz?

 • Öncelikle güvendiğiniz birine konudan bahsedin. Araştırmalar, siber zorbalığa uğrayan kişilerin zorbalık sebebiyle özgüveninin düştüğünü ve yalnızlaştığını belirtiyor. Aslında yalnız değilsiniz ve size yardımcı olacak insanlar var!
 • Siber zorbalığın kanıtlarını toplayın ve yetkili kişilere şikayet edin. Okuldaysanız okul yönetimine, iş yerinde uğruyorsanız insan kaynaklarına ve polise şikayet edin.
 • Siber zorbalara karşı cevap vermekten kaçının. Siber zorbalar tepki vermeniz için sizi tetikleyecek söylemlerde bulunmaya özen gösterirler. Bu tuzağa düşmeyin, siber zorbalık yapanları engelleyin ve onlara cevap vermeyin. Mesajları ekran görüntüsü aldıktan sonra silin.
 • Sosyal medya hesaplarınızı gizli yapın. Fotoğraf ve video paylaşımlarınızı herkesin görmesine izin vermeyin. Kişisel bilgilerinizi içeren paylaşımlar yapmayın.
 • Kişisel hayatınıza dair her bilgiyi sosyal medyada paylaşmaktan kaçının. Anlık konum bilginizi internette paylaşmayın.
 • Bilgisayar ve telefonunuzu şifreleyin. Online hesap parolalarınızı kimse ile paylaşmayın.
 • Sizi online bir oyun platformunda taciz eden kullanıcıları şikâyet etmekten çekinmeyin.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2022, 19:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER