Göz kapağınızın yapısı her ne olursa olsun, dilediğiniz makyaj tarzını uygulayarak ve en kaliteli kozmetik malzemeleri ile elbette istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz. Ancak yine de uzmanlar, badem gözler, çukur gözler, yuvarlak gözler ve çekik gözler derken çeşitli ana hatları geliştirmeye yardımcı olmak için belirli teknikler kullanılmasını ve her göz şekline uygun bir makyaj yapısının kesinlikle var olduğunu söylüyor. Eğer çekik bir göz yapısına sahipseniz, burada paylaşacağımız makyaj numaraları mutlaka aklınızın bir köşesinde bulunsun. Çekik göz makyajı nasıl yapılır, detayları burada.

1. Yörnge kemiğine gölge uygulayın: Makyaj sanatçıları, çekik göz makyajında gölge uygulamanın anahtar olduğunu belirtiyor. Bunu yapmanın yöntemi ise kirpik çizgisi yerine yörünge kemiğine odaklanmak. Bakışlarınızı aynada düz tutun ve kaşın dış köşesine doğru yedirerek yörünge kemiğinin hemen üzerinde mat bir gölge yaratın. Bu, kaldırma yanılsamasını yaratacaktır.

2. Daha belirleyici bir görünüm için kapatıcı kullanın: Daha kalkık bir göz şekli yanılsaması yaratmak istiyorsanız, alt kirpik çizginizin dış köşesine daha açık bir kapatıcı dokunuşu kullanın. Bu, gözün dış köşesini anında aydınlatacak ve kaldıracaktır.

3. Kedi gözü makyajı deneyin: Cesur bir kedi gözü, herhangi bir göz şeklini uzatmaya yardımcı olabilir, ancak çekik gözler için iki farklı yol sizi oraya götürür. Astar kanadını daha düz ve kalın yapmayı deneyebilirsiniz. Aşağı baktığınızda, kavisli bir kanca şekline değil, düz bir çizgiye sahip olmalısınız. Bu yöntem gözü kareler, bu da daha düzgün görünmesini sağlar. Daha fazla kaldırma için, dış alt gözyaşı kanalı hattınıza koyu renkli bir astar uygulamanızı öneririz. Ya da kanadı kaşınıza doğru yukarı doğru itebilirsiniz (geleneksel bir kedi gözü gibi), ancak çizginizi gözünüzün en ucundan ziyade köşeler aşağı doğru eğilmeye başlamadan hemen önce çizin. Sonra, vurgunuzu güçlendirmek için cildinizden bir ila iki ton daha açık bir kapatıcı kullanın; bu uygulamanın gözü daha da fazla kaldıracağını göreceksiniz.

4. Aşağı doğru eğimi kucaklayın: Bir kedi gözü sizin tarzınız değilse, göz şeklinizin doğal aşağı doğru kıvrımını vurgulamak için her zaman astar kullanabilirsiniz. Kirpik çizgisini sıvı astarınızla takip edin, pigmenti yukarı kaşlara doğru kaydırmak yerine alt kirpik çizginize doğru kaydırın.

5. Yumuşak, dumanlı bir göz efekti yaratın: Tam, büyük L görünümü için liderliğimizi takip edin: Yumuşak, dumanlı bir görünüm için kapağın her yerine ve kırışıklığa daha koyu bir göz farı gölgesi uygulayın. Sert kenarları yumuşatmak için kabarık bir fırçayla karıştırın. Ardından, alt kirpik çizginizin altına aynı rengi çizin; bu, gözleri daha büyük ve daha uzun gösterir. Dış kenarı üst kirpik çizginizdeki renkle birleştirin. Göz kapağınızın iç köşesine hafif, ışıltılı bir gölge uygulayarak biraz boyut katın.  Son olarak da üst ve alt kirpik çizginizi kahverengi veya siyah bir astarla daha sıkı hale getirin. Biraz eğlenmek için mor, mavi veya bordo astarla güzel bir renk patlaması da deneyebilirsiniz.

6. Kirpiklerinizi kıvırın: Elbette bu evrensel bir ipucu olacak ama özellikle çekik gözler için kirpikleri kıvırmak oldukça dramatik etkiler yaratır, çünkü bu kirpikler bir miktar kıvrılmadan sarkma eğilimindedir. Dış köşelerde daha inatçı kirpikleri yakalamak için daha hassas kirpik kıvırıcılara başvurabilirsiniz.

7. Kirpikleri dış köşelerde de vurgulayın: Kıvrıldıktan sonra, göz açıcı bir etki için dış köşelere birkaç kat daha maskara sürün. Kirpik çizgisinin dış köşesindeki bir dizi sahte kirpik, güzel bir kaldırma yanılsaması verebilir. Takma kirpik takmak sana göre değilse, likit kalemle takma kirpikler de yapabilirsiniz. Dış kirpik çizgisine (üst ve alt) odaklanın ve en fazla dört ila beş vuruşa bağlı kalın.

Sonuç Olarak...

Eğer çekik gözleriniz varsa ve çekik gözler için göz makyajı tüyoları arıyorsanız, bu ipuçları göz makyajı rutininizde harika değişimler yaratacaktır. İster daha fazla kaldırma etkisi oluşturmak ister eğimi geliştirmek isteyin, gözünüzün bu çarpıcı şeklini vurgulamanın sayısız yolu vardır; hepsi de birbirinden etkileyici bir profesyonel bir göz görünümü sağlayabilir.