Muhammet Erginkara: CHP’li Erginkara: Korku imparatorluğunu yıkacağız

 
Cumhuriyet Halk Partisi’nin genç politikacısı Muhammet Erginkara, on beş yıllık AKP iktidarında ülkede bir korku imparatorluğu kurulduğunu ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giden gençler olarak tüm korku imparatorluğunu yıkacaklarını söyledi.

Referandum süreci ve genel siyaset hakkında gazetemize açıklama yapan CHP Adana İl Gençlik Kolları önceki dönem Başkan Yardımcısı Muhammet Erginkara, AKP iktidarına sert sözlerle yüklendi. Başkanlık sistemine karşı çıkmalarının birçok sebebi olduğunu belirten Erginkara şunları söyledi: “Bu sistem bizi tek adamcı dikta rejimine doğru götürecek. Bir insan çıkacak hem Cumhurbaşkanı, hem de parti genel başkanı olabilecek. Yani istediğini milletvekili yapacak, sonra bir hata yaparsa kendi eliyle yazdığı milletvekilleri onun yargılanmasının önünü açacak; bu sistem Cumhurbaşkanının yargılanmasının önünü tamamen kesecek”. 

KORKU DÜZENİ VAR
“Bir kişi hem devlet başkanı olacak, hem yürütmenin başı olacak, hem de atadığı yargı mensuplarıyla yargının başı olacak” diyen Erginkara şöyle devam etti: “Bu sistemin neresinden tutarsanız tutun; tek adamlık, diktatörlük ve korku düzeni var. İnsanlar her yetkinin bir kişide olduğu bu sistemde korkarak yaşayacaklar, korkarak oy kullanacaklar ve korkarak hareket edecekler; çünkü yargıda, poliste, savcıda, hakimde o kişide. Cumhurbaşkanı keyfine göre OHAL ilan edebilecek, kanun hükmünde kararnameler çıkartabilecek, istemediği kanunların kökten iptalini sağlayabilecek”.

SALTANATA MI DÖNÜYORUZ?
Teklifin 10. maddesini de anımsatan Erginkara, “En ürkütücü maddelerin, en çok dikkat çekilmesi gereken maddelerin başında geliyor bence. Nedir o madde? ‘Cumhurbaşkanı yardımcılığı’ getirilen o madde. Cumhurbaşkanı seçildikten sonra bir veya daha fazla yardımcı atayabilecek. ‘Kayınpeder, Enişte Çok Para Var Bu İşte’ sözü nedense aklıma geliyor hemen. Şimdi bakanlıklarda yaşanan aile saltanatı o zaman cumhurbaşkanı yardımcılığında yaşanırsa diye düşünmek dahi istemiyorum. Ne demek cumhurbaşkanı makamının herhangi bir nedenle boşalması durumunda cumhurbaşkanının kendi atadığı aile bireylerinden birinin ona vekalet etmesi, cumhurbaşkanı yetkisini kullanması? Ne yani bu, babadan oğula saltanata mı dönüyoruz? Hele ki o 14. Madde yok mu? Yargının tamamen tek kişi elinde toplanmasının göstergesidir” dedi.

HER YERDE HAYIR’I ANLATACAĞIZ
On beş yıllık AKP iktidarında ülkede bir korku imparatorluğu kurulduğunu ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giden gençler olarak tüm korku imparatorluğunu yıkacaklarını öne süren Erginkara; “Tüm bu saydığım tek adamcı anlayışı getirecek yasaya nasıl destek olabiliriz? Tabi ki karşısında olacağız, sonucun hayırlı çıkması için sabah-akşam, sıcak-soğuk demeden çalışacağız; sokaklarda, kahvehanelerde, otobüs durağında, aile meclislerinde, kısacası bulunduğumuz her ortamda neden hayır dediğimizi anlatacağız; insanları dikta anlayışı getirecek bu sisteme karşı örgütleyeceğiz” diye konuştu.

ADANA HAYIR DİYECEKTİR
Referandum sonucuyla ilgili öngörüsünü de paylaşan Erginkara şunları aktardı: “Burası Adana, burası Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana'da doğmuştur’ dediği yerdir. Adana yiğitlerin memleketidir. Adana FETÖ’nün elini güçlendirmek için yapılan 2010 yılındaki referandumda %56,13 oranında “hayır” ile gereken cevabı o gün vermişti. Bugün de diktaya karşı yüksek bir ‘hayır’ oranı ile gereken cevabı verecektir. Burada ‘hayır’ diyen siyasi partilere, sivil toplum kuruluşlarına, meslek odalarına ve birçok oluşuma çok iş düşmektedir. Herkes elini taşın altına koymalıdır”.

GENÇLERİN GELECEĞİ VATANIN GELECEĞİDİR
Kendi gibi genç olan seçmenlere de seslenen Erginkara şöyle konuştu: “Unutmamak gerekir ki; bu topraklar 24 yaşında dar ağacına giden yiğit Denizlerin topraklarıdır. Bizim geleceğimiz vatanın geleceğidir. Bugün yapılacak oylama geleceğimizin bir kişiye ipotek edilip edilmemesi oylamasıdır. Evet dersek geleceğimizi bir kişiye, bir saraya vermiş oluruz; ancak ‘hayır’ dersek geleceğimizi tek adamcılıktan kurtarmış oluruz. Tercih gençliğin olacaktır. Ya diktanın yanında duracaklar ya da diktanın tam karşısında, cumhuriyetin yanında yer alacaklar. Burada gençlerin sadece oy tercihi ile vereceği desteğin aslında çok bir önemi yok. Bu seçim sürecinde aktif bir şekilde çalışmalıdırlar, ‘hayır’ propagandasına destek olmalılardır. En dinamik olan seçmen gençliktir, gençliğin bu seçim kampanyasında aktif olması seçimin hayırlı sonuçlanmasını sağlayacaktır”.

“KADINSIZ DEVRİM OLMAZ”
“Birkaç cümlede gençlerin yanında en çok emeği veren emektar kadınlarımız için söylemeliyim” diyen Erginkara, “Onların bu seçim çalışmasına katacakları, renk verecekleri destek çok önemlidir” dedi ve ekledi: “Kadınsız devrim olmaz sözünü unutmayalım. Kadınların gecelerini gündüzlerine katıp tek adamcı bu yönetim anlayışının halktan dönmesi için her türlü çalışmayı yapacağına inancım ve güvenim sonsuz. Kadınların giyimine, gülüşüne, çocuk doğurma şekline bile karışan zihniyete kadınlar en güzel cevabı sandıkta hayırlı bir şekilde verecektir” ifadelerini kullandı.

TELAFİSİ OLMAYAN BİR SEÇİM YAŞAYACAĞIZ
7 Haziran ve 1 Kasım genel seçimlerinde gece-gündüz demeden girilmedik, köy sıkılmadık el bırakmadıklarını kaydeden Erginkara; “Aynı gün içerisinde üç farklı ilçede çalışma yaptık; partimizin programını halkımıza aktarmak için çok büyük çaba sarf ettik. Şimdi yaşayacağımız bu seçim, daha büyük bir seçim, telafisi olmayan ve hata kabul etmeyecek bir seçimdir. Partimizin izleyeceği politikalara destek verip onu halka anlatmak için elimizden geleni yapacağız. İl Başkanımız Ayhan Barut’un çıkartacağı Adana seçim programına destek verip elimizden gelenin fazlasını yapmak için uğraşacağız” şeklinde konuştu.

GÖVDEMİZİ KOYACAĞIZ
Bu süreçte taşın altına elini katmanın yeterli olmadığını, gövdelerini de katarak çalışacaklarını bildiren Erginkara şu ifadelere yer verdi; “Sokakta, otobüs durağında, arkadaş ortamında, kafede, otobüste, serviste kısaca bulunduğumuz her ortamda hayır’ın ülkemize yararını anlatacağız, neden ‘hayır’ dememiz gerektiğini anlatacağız. Hayır’la ilgili tüm destek sağlayanların tek platformda birleşmesi için çabalayacağız. Bu referandum süreci içerisinde herkes küslükleri bir tarafa bırakıp vatanın geleceğini kendi kişisel çıkar ve egolarımızın önünde tutup o bilinçle çalışmalıyız. Bu meselenin parti meselesi olmadığını vatan ve millet meselesi olduğunu herkese göstermeliyiz. Bu süreç içerisinde bulunduğum her ortamda kullanacağım bir söz ile bitirmek istiyorum; her güzel işte bir HAYIR vardır!”.

MUHAMMET ERGİNKARA KİMDİR?
Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Seyhan Mahallesi’nde dünyaya geldi. İlk öğretimini Sakıp Sabancı İlköğretim Okulu’nda, orta öğretimini İncirlik Lisesi’nde, lisans eğitimini ise Çukurova Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği’nde tamamladı. Açık öğretim fakültesi Adalet Bölümü öğrencisi olarak eğitimini sürdürüyor. Şu an özel bir şirkette inşaat mühendisi olarak görev yapıyor. Siyasete ise çok genç yaşta başlayan Erginkara, siyasi yaşamında hiçbir zaman Mustafa Kemal Atatürk’ün, Milli Şef İsmet İnönü’nün ve Karaoğlan Bülent Ecevit’in çizgisinden ayrılmadı. Siyasette şiar edindiği "Ne Ezen Ne Ezilen İnsanca ve Hakça Bir Düzen" sözünü kendi yaşamında bir rehber olarak görüyor.
cyberturk.biz