CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tekin; “ADS ile asgari ücretin altında geliri olan veya hiçbir geliri olmayan ailelere, diğer sosyal yardımlar devam etmek üzere asgari ücret tutarında maaş bağlamayı ve de bu maaşı kadının adına bağlamayı hedefliyoruz. Burada önceliğimiz ev kadınlarının sigortalı olmaları ve emekli olabilmeleridir.” dedi.
İl Kadın Kolları Başkanı Tekin Sözlerine Şu Şekilde Devam Etti;
İktidarın yeni yardım programı “Türkiye Aile Destek Programı”, daha önce CHP’nin kanun teklifi verdiği ve Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun çok önemsediği, kadın kolları olarak bizleri özellikle ve tüm parti örgütümüzü tanıtımı için görevlendirdiği “Aile Destekleri Sigortası (ADS)” programının kötü bir taklitidir.
KYK borçlarının faizlerinin silinmesi, EK 3600 gösterge düzenlenmesi, emeklilere asgari ücret tutarında yılda iki ikramiye verilmesi ve EYT sorununun çözülmesinde izlenen yöntemlerde aşina olduğumuz üzere;
Bu defa da Aile Destekleri Sigortası programımızla içerik olarak ilgisi olmayan bir aile yardımı programına, Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizlerin yıllardan beri tanıtımı için çaba sarf ettiğimiz ve iktidara geldiğimizde ilk altı ayda kadınlara yönelik alacağımız önlemler içerisinde olan Aile Destekleri Sigortası programını çağrıştıracak şekilde Türkiye Aile Destek Programı adını vermiştir. Bu durum iktidarın çalışmalarımız karşısındaki telaşını açıkça ortaya koymaktadır.
İktidarın Aile Destek Programı, CHP’nin ADS programı ile anlayış olarak hiçbir ilgisi olmayan bir program. ADS hak temelli sosyal devlet anlayışı gereği hazırlanmış sigorta programı iken iktidarın programı seçimlere kadar muhtaçlık sınırı altında kalan ailelere verilecek nakit destek programıdır. Bu programla iktidar süreli, geçici ve yoksulluğu çözmesi mümkün olmayan nakit dağıtacaktır. Çünkü yoksulluğu çözmeyi değil idare etmeyi istemektedir.
Cumhuriyet Halk Partisi olarak değiştirmeyi hedeflediğimiz zihniyet, yoksulluğu çözmeyen derinleştiren, seçime kadar nakit dağıtımı gibi süreli ve kısmi yardımlar değil yoksulluğu çözecek hak temelli bütüncül sosyal destek programlarıdır.
ADS ile asgari ücretin altında geliri olan veya hiçbir geliri olmayan ailelere, diğer sosyal yardımlar devam etmek üzere asgari ücret tutarında maaş bağlamayı ve de bu maaşı kadının adına bağlamayı hedefliyoruz. Burada önceliğimiz ev kadınlarının sigortalı olmaları ve emekli olabilmeleridir.