AKYED Başkanı Hüseyin Cömertbay: Cömertpay "Yürümemiz yetmez, koşmamız lazım"


RÖPORTAJ : SABİT ÖZKESER

Kurulduğunda toplumda büyük bir heyecan ve coşku yaratan Akkapı Kültür Yardımlaşma ve Eğitim Derneği’nin (AKYED) başkanlığına 4 ay önce seçilmişti Hüseyin Cömertpay. “Adana’ya inanılmaz bir enerji sunan derneğimizin hem kültürel hem de sanatsal açıdan farkındalık yaratmak istiyoruz” diyordu.

“AKYED’DE ÇOK CİDDİ KADIN GİRİŞİMCİLİK RUHU VAR”
Adana’da milli mücadele yıllarında karargah olarak kullanılan, kenti ziyaretinde Atatürk’ün misafir edildiği Şeyh Cemil Nardallı Konağı’nın karşısında  yer alan AKYED’in  başkanlığını yürüten 34 yaşındaki Hüseyin Cömertpay, Sivil Toplum Örgütü açısından Adana’nın en genç başkanlarından birisi. Derneğin altyapısında sağlam projeler olduğuna dikkat çeken Cömertpay, “Genelde STK’larda olan kadın girişimcilik eksikliğini biz burada aşmış durumdayız. Biz şu andaki çalışmalarımızı yürüyerek görüyoruz. Bu yetmez, koşmamız lazım” diye konuştu.
  “ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ BU SEVDAYLA YOĞRULDUM”
Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı büyük mahallelerinden birisi olan Akkapı’da bulunan AKYED’in Başkanı  Hüseyin Cömertpay’a, derneğin faaliyetleri ve geleceğiyle ilgili projelerini, hedeflerini Çukurova Press’e anlattı. Cömertpay’a yönelttiğimiz sorular ile aldığımız yanıtlar şöyle:
-Hüseyin Cömertbay kimdir ?
1983 yılı Adana Akkapı Mahallesi doğumluyum. Marka İletişim okudum. Ayrıca 12 yılı aşkın zamandır Adana’da bir STK’da koordinatörlük yapıyorum. Evli ve 3 yaşında bir kızım bulunuyor. Gerçekte Akkapı sevdası bir insanım. Çocukluğumdan beri bu sevdayla yoğruldum. Bunu yansımasını da bu dernekte enerjimi  vererek, hayata geçirmeye çalışıyorum.
“DERNEĞİMİZ SAĞLAM BİR ZEMİNE SAHİP”
-Neden AKYED ?
Birincisi AKYED Akkapı’nın en köklü Sivil Toplum Örgütü. İkincisi, burada AKYED son yıllarda özellikle benden önceki Başkan Haşim Turaçtemur ile birlikte eğitim üzerine bir farkındalık yarattı. Bir toplumun kalkınması için en  büyük sermaye eğitimdir. Eğitimle yola çıkılmadığı sürece hiçbir başarının gelmesi beklenemez. AKYED’in  bu altyapısında sağlam projeler vardı. Biz bu çalışmalar içerisinde bulunduk. Zaten Haşim Turaçtemur başkanımızın döneminde de yönetimdeydim. Ama hayallerimiz de var tabi ki. Burada daha iyi şeyler yapılabilir  ve daha uzun soluklu sürdürülebilir projeler yapılabilir. Onun için en doğru zemin AKYED’i. Bu derneğin ayrıca şöyle bir misyonu da var; sivil toplum örgütleriyle biliyorsunuz; demokrasinin en büyük denge taşlarından biridir. Ama STK’larda ülkemizde hep böyle kadın girişimciliği eksikliği vardı. AKYED’de bunu aşmış durumdayız. Burada çok ciddi bir kadın girişimi var, kadın enerjisi var. Sivil Toplum Örgütleri’nde bu enerjiyi yakalamış bir dernektir AKYED. Bu kadın girişimiyle biz toplumun geneline ulaşabiliyoruz. Kadınlar ailenin en temel taşlarından biridir. Ailenin temeline ulaştığımızda toplumun geneline ulaşmamız daha kolay oluyor. O anlamda AKYED bu konuda çok sağlam bir zemine sahip. Temelimizin sağlam olmasında en büyük katkıyı 25 kişilik çalışan Kadın Kollarımızın yanı sıra Gençlik Kollarımız sunmaktadır.
“İNANILMAZ BİR ENERJİSİ VAR”
-Siz geçtiğimiz yılın 2 Ekim tarihinde göreve başladınız . AKYED’in en önemli sorunu nedir ?
AKYED bünyesinde yaşayabildiğimiz hiçbir sorun yok. Bizim sürdürülebilir projeler için kamu kurum ve kuruluşlarının desteği şart. Biz mesela burada Valiliğin desteği ile SODES projesi gerçekleştirdik. Emniyet Müdürlüğümüzün desteği ile bir  Çanakkale’de şehitlikte, Ankara’da Anıtkabir’de, İstanbul’da kültür turu düzenledik. Onların desteği bu işler daha bir yol alıyor. Adana’da 1800’e yakın Sivil Toplum Örgütü var. Ama bunun 50’si böyle elle tutulur içerisinde çalışma yapıyor aktiflik bakımından. Bu 50 tanesine bakarsanız bunun yüzde 80’i kamu kurum ve kuruluşlarından, Avrupa Birliği projelerinden desteklerle çalışabiliyor. Ama gönüllülük esasına dayalı olan bu tür çalışmalarda gerek Kalkınma Bakanlığı’ndan olsun, gerek Valilik bünyesinden olsun daha çok geniş kapsamlı böyle proje yapma olanakları sağlanmalı, bilgilendirmeler, iletişimler daha çok kuvvetli olmalı. Çünkü; bugün yaşadığımız bu coğrafyada özellikle Akkapı için şunu söyleyebilirim. İnanılmaz bir enerjisi var. Yaşadığımız mahallenin okur-yazarlık oranı yüzde 90’ların üstünde. Yüksek Okul mezunu sayısı çok fazla. Yetiştirdiği değerlere baktığımızda bilimde olsun, sanatta, siyasette inanılmaz değerler içerisinden çıkarmıştır. Örnek verecek olursak;  şu anki CHP Mersin Milletvekili Prof.Dr. Aytuğ Atıcı, Adana eski Milletvekili Ümit Özgümüş,  ünlü sinema yönetmeni Ali Özgentürk, kardeşi Nebil Özgentürk gibi önemli isimler. Kalifiye göçü veren bir mahalledir. Adana’ya inanılmaz bir enerji sunmaktadır. Atatürk ve Cumhuriyet değerlerine önem veren, bayrağına, vatanına bağlı bir mahalledir.
“AMACIMIZ; GİRİŞİMCİ RUHUNU  YÜZDE 100’E ÇIKARMAK”
-AKYED’de başkanlığa 4 ay önce geldiniz. Bundan sonraki hedefiniz, projeleriniz nelerdir ?
Yönetim olarak bizim yürümemiz yetmez, koşmamız lazım.  Hem kültürel hem de sanat açısından farkındalık yaratmak istiyoruz. Şu anda Tiyatro ve Sanatsal ağırlı olmak üzere  fitness,judo-teakwondo, aşçılık, halk oyunları ve makine ve el sanatları üzerine kurslarımız ve üretimlerimiz var. Şu an Seyhan Belediyesi’ne mevcut tiyatro yerimizin restorasyonu yaptırıyoruz. Ayrıca; çok amaçlı bir kütüphane çalışmamız var. Buranın hizmete girmesi için çabalarımız sürüyor. Bu projelerimizi gerçekleştirirken, Büyükşehir  ve Seyhan belediye başkanları Hüseyin Sözlü ile Zeydan Karalar’ın çok büyük desteğini görüyoruz. Kendilerine mahallemiz adına çok teşekkür ediyoruz. Seyhan Halk Eğitim Merkezi,  Milli Eğitim Müdürlüğü ve KOSGEB onaylı sertifika veriyoruz. Dernek olarak 10 üniversite öğrencisine burs olanağı sağlıyoruz. Asıl amacımız; yüzde 80-90’larda olan kadın girişimci ruhunu yüzde 100’e çıkararak, onlara girişimci ruhunu işlemek ve üretimin mutluluğunu yaşatmaktır. 
cyberturk.biz