Avrupa'da demokrasi: Danıştay hükümete ceza kesti

Fransa'da Danıştay, yüksek hava kirliliği nedeniyle hükümete 10 milyon euroluk rekor ceza verdi

Avrupa'da demokrasi: Danıştay hükümete ceza kesti

Fransa'nın en yüksek idari mahkemesi Danıştay, hava kirliliğini kabul edilebilir seviyelere indiremediği için hükümete 10 milyon euroluk rekor bir para cezası verdi. Mahkeme, 6 ay içinde hükümetten bu konuda bir girişim gelmediği taktirde yeniden ceza vereceğini ifade etti.

İklim krizi ve çevre kirliği konularında duyarlı olduğu bilinen Danıştay, hükümet tarafından alınan önlemlerin hava kalitesini iyileştirmek için yetersiz olduğunu, bazılarının fiilen uygulanamayacağını ve olası etkilerinin iyi bir şekilde değerlendirilmediğini ifade etti.

Geçen yıl yüksek yargıçlar, hükümetin hava kirliliği seviyelerini azaltmak için 2017 tarihli bir mahkeme kararını uygulamadığını belirterek, 6 ay içinde düzeltici önlem alınmaması halinde 10 milyon euroluk para cezası vereceği konusunda uyarmıştı. Altı aylık sürenin dolmasıyla birlikte mahkeme bir önceki kararını uyguluyor.

500 yıl sonra Dünya: 'Orman yangınları neredeyse önlenemez olacak; ülkeler haritadan silinebilir'
İklim değişikliği: Bu yaza damga vuran orman yangıları, sıcak hava dalgaları ve sel felaketleri
Ceza parası derneklere paylaşılacak
Mahkeme, 2022'nin başında hava kirliliği seviyelerini tekrar inceleyeceğini ve sonuca bağlı olarak daha az veya daha fazla olan bir para cezası uygulayabileceğini söyledi.

10 milyon euroluk para cezası çoğunlukla hava kirliliğiyle mücadele kurumları arasında paylaşılacağı belirtildi. Yargıçlar, hükümete dava açan STK Friends of the Earth'ün 100 bin euro alacağına karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2021, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER