banner834

Adana'da satılık daire fiyatları ne kadar?

Adana satılık daire fiyatları ne kadar? Artış devam eder mi?

Adana'da satılık daire fiyatları ne kadar?

Adana satılık daire fiyatları ne kadar? Artış devam eder mi?

Adana’da ev fiyatları son on iki ayda ortalama yüzde 33,2 oranında artış gösterdi. Son iki yıldaki toplam artış oranı yüzde 68,5’i buldu. Eylül ayında Adana’da 2 bin 674 adet konut satışı gerçekleşirken yılın ilk dokuz ayında satılan toplam konut sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31 oranında azalarak 18 bin 670 adede geriledi.

Türkiye geneli konut satışları Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 4 oranında artış kaydederek 147 bin 143 adet düzeyinde gerçekleşti. Bununla birlikte Ocak-Eylül dönemindeki toplam konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,3 düşüş göstererek 949 bin 138 adede geriledi. Mevcut durum geçen yılın rekor satış rakamlarına uzak görünse de son iki ayda T.C. Merkez Bankası’ndan gelen iki faiz indirim kararı sonrasında kamu bankaları öncülüğünde konut kredisi faiz oranlarında da indirimler gelmeye başladı. Hükümet politikalarını yakından takip eden piyasa oyuncuları T.C. Merkez Bankası’ndan Kasım ayında da bir indirim kararı gelebileceğini öngörüyorlar. Konut kredisi faiz oranlarının daha da uygun seviyelere gelmesiyle birlikte yılın son aylarında konut satış rakamlarındaki artışın devam etmesi ve yıl biterken geçen seneki satış rakamlarına yaklaşılması sürpriz olmaz. Hâlihazırda maliyet artışları konut satışlarını olumsuz yönde etkilemeyi sürdürüyor. TUİK’in resmi rakamlarına göre Ağustos ayı inşaat maliyet endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 42,1 oranında artış sergiledi. Son olarak açıklanan Ekim ayı enflasyon rakamları ise üretici fiyat endeksinin son 20 yılın zirvesine çıkarak yıllık yüzde 46,31 oranında artış kaydettiğini gösteriyor. Devam eden maliyet artışlarının etkisiyle yükselişini sürdüren konut fiyatları nedeniyle faiz oranlarındaki indirimlerin olumlu etkisine rağmen konut satış rakamlarındaki yükseliş sınırlı kalabilir. Diğer taraftan faiz indirimleri geldikçe döviz kurları rekor üstüne rekor kırıyor.  Bunun sonucu olarak Türkiye emlak piyasası yabancılar için çok cazip hâle geliyor. Yabancılara yapılan konut satışları Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 13 oranında artış göstererek 6 bin 630 adede ulaşırken yılın ilk dokuz ayında yabancılar tarafından satın alınan konut sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 43,2 artış kaydetti.

Adana satılık daire fiyatları ne kadar?

Adana satılık daire fiyatları Ekim ayında 3+1 daireler için ortalama 423.000 düzeyinde seyretti. Lider emlak arama motoru Flatfy tarafından Türkiye’deki bölgesel emlak ilanları analiz edilerek hazırlanan Flatfy aylık konut fiyatları raporuna göre Seyhan satılık daire fiyatları son 12 ayda yüzde 32,5 oranında artış sergiledi. Adana Seyhan’da 3+1 dairelerin Ekim ayı ortalama satış fiyatı 431.000 TL düzeyinde gerçekleşti. Adana Çukurova satılık daire fiyatları yıllık yüzde 34,9 artış gösterirken 3+1 dairelerin ortalama satış fiyatı Ekim ayında 458.000 TL olarak gerçekleşti. Yüreğir satılık daire fiyatları geçen yıla oranla yüzde 28,4 artış kaydetti. Yüreğir’de 3+1 daireler için Ekim ayı ortalama satış fiyatı 356.000 TL düzeyinde seyretti. Ceyhan’da daire fiyatları son 12 ayda yüzde 23,6 artış gösterirken 3+1 daireler için Ekim ayı ortalama satış fiyatı 321.000 TL seviyesinde oluştu. Sarıçam ilçesinde satılık konut fiyatları son 12 ayda yüzde 28,7 oranında artış gösterdi. Sarıçam ev fiyatları ortalaması 3+1 daireler için Ekim ayında 295.000 TL şeklinde oluştu. Kozan satılık ev fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,5 oranında artış gösterirken Ekim ayında 3+1 dairelerin satış fiyatı ortalaması 318.000 TL oldu.

Adana kiralık daire fiyatları ne kadar?

Adana ilinde kiralık daire fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 30 arttı. Adana kiralık daire fiyatları 3+1 daireler için Ekim ayında ortalama 1.750 TL seviyesinde gerçekleşirken 2+1 daireler için bu rakam Ekim ayında 1.300 TL oldu. Seyhan’da kiralık daire fiyatları geçen yıla göre yüzde 28 artış gösterdi. Yüreğir kiralık daire fiyatları bir önceki yıla göre ortalama yüzde 17 oranında artış kaydederken Çukurova’da kiralık daire fiyatlarındaki senelik artış yüzde 47 düzeyine ulaştı. Ceyhan kiralık daire fiyatları geçen yıla kıyasla yüzde 23 artış sergiledi. Sarıçam kiralık daire fiyatlarındaki artış oranı yıllık yüzde 32 oranında gerçekleşti.

Adana konut satışları düşük seyrediyor

Adana’da Eylül ayı konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7 artış göstererek 2 bin 674 oldu. Eylül ayı ipotekli konut satışları geçtiğimiz yıla göre Adana’da yüzde 19,2 oranında gerileyerek 667 adet şeklinde gerçekleşti. Adana’daki ipotekli satışların toplam konut satışları içindeki payı Eylül ayında yüzde 25 oldu. Diğer satış türlerinde Adana’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,5 oranında artış gerçekleşti ve bu kategoride Eylül ayında toplam 2 bin 7 konut el değiştirdi. Adana’da sıfır konut satışları Eylül’de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 oranında azalma sergileyerek 604 oldu. Yeni konut satışlarının toplam satışlar içindeki payı yüzde 22 şeklinde gerçekleşti. Eylül ayında ikinci el konut satışlarında ise 2 bin 70 adet konut el değiştirdi.

Ocak-Eylül döneminde Adana ilinde gerçekleşen toplam konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31 oranında düşüş sergileyerek 18 bin 670 adede geriledi. Aynı dönemde ipotekli konut satışları ise yüzde 68,8 düşüş kaydederek 4 bin 216 oldu. Bu yılın ilk dokuz ayında Adana’da gerçekleşen yeni konut satışları yüzde 42,5’lik bir azalma gösterdi ve 4 bin 728 adet düzeyinde gerçekleşti.

Adana ilk el konut satışlarında rekor 15 bin 783 adet ile 2017 senesinde gelmişti. Adana’da 2019 yılı konut satış rakamı 29 bin 574 olurken 2020’de toplam konut satışı yüzde 12,7 oranında artış kaydederek 33 bin 326 adede ulaştı. Diğer yandan 2019 yılında Adana’da yeni konut satışları 10 bin 822 adet düzeyinde gerçekleşirken 2020 senesinde ilk el konut satışları yüzde 7,7 oranında düşüş gösterdi ve 9 bin 987 adede geriledi. 2015-2019 döneminde Adana’da yılda ortalama 15 bin 409 ikinci el konut satılırken 2020 senesinde bu rakam 23 bin 339 adede ulaştı.

Konut fiyatlarında yükselişin sürmesi kaçınılmaz

TUİK tarafından en son Ağustos ayına ilişkin olarak açıklanan inşaat maliyet endeksi, aylık yüzde 0,9 oranında artış kaydetti. Endeks, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yıllık olarak yüzde 42,1 düzeyinde artış gösterdi. Yine TUİK’in açıkladığı inşaat malzeme endeksi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 51,9 artış sergiledi. Konut satış rakamları bu yılın ilk dokuz ayında geçen yıla oranla düşük seyretse de T.C. Merkez Bankası’ndan gelen faiz indirim kararlarıyla birlikte yılın son çeyreğinde konut sektöründe bir kıpırdanma yaşanabilir. Hedeflendiği şekilde döviz tevdiat hesaplarındaki mevduatın bir kısmının gayrimenkul yatırımına yönlendirilmesi sağlanabilirse konut satışlarında ciddi bir hareketlenme olacaktır. Diğer taraftan TUİK tarafından açıklanan verilere göre yılın ilk altı ayında Türkiye’de belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen toplam daire sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55 oranında artış gösterdi. Bu yılın Ocak-Haziran döneminde Adana’da belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 81 artarak 877 adede ulaşırken bunların önemli bir kısmı müstakil tipteki konutlar için verilen ruhsatlardan oluştu.

Yabancılara konut satışı zirvede

Para politikasındaki değişiklik sonrasında döviz kurlarının tırmanışa geçmesiyle yabancılara yapılan konut satışları rekor tazelemeye devam edecek. Yabancıların konut alımları yılın ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43,2 oranında artış göstererek 37 bin 479 adede ulaştı. Bu süre zarfında 5 bin 923 konut alımı ile ilk sırayı İranlılar alırken İran vatandaşlarının toplam alımlar içerisindeki payı yüzde 15,6 oldu. Iraklılar, Ocak-Eylül döneminde 5 bin 621 konut satın alarak ikinci sırada yer aldılar ve toplam satışlar içerisindeki payları yüzde 14,8 şeklinde gerçekleşti. Aynı dönemde ülkemizde 3 bin 115 konut satın alan Ruslar yüzde 8,2 pay ile üçüncü sırada yer aldılar. Afganlar ise yılın ilk dokuz ayında Türkiye’de 2 bin 89 konut satın aldılar. Yabancıların Ocak-Eylül döneminde en çok konut satın aldığı illerimiz sırasıyla İstanbul, Antalya, Ankara ve Mersin oldu. Yabancılar Eylül ayında İstanbul’da 2 bin 995 konut satın alırken yılın ilk dokuz ayında bu ilimizde satın aldıkları toplam konut sayısı toplam 17 bin 783 oldu. Aynı dönemde yabancıların Mersin’de satın aldıkları konut sayısı 1.663 olarak gerçekleşti. Mersin satılık daire fiyatları son bir yılda yüzde 37,5 oranında artış gösterdi.

En güncel satılık ve kiralık konut ilanlarının hepsi emlak arama motoru Flatfy’da bulunuyor. https://tr.flatfy.com adresinden hizmet veren Flatfy, 1.000’den fazla sitede yayınlanan ilanların tamamını bünyesinde toplayarak tek bir sayfada dilediğiniz kriterlere göre arama yapabilmenize, en uygun fiyatlı gayrimenkul seçeneklerine anında ulaşabilmenize ya da sahibinden satılık ev ilanları gibi filtrelemeleri kolayca yapabilmenize olanak sağlıyor. Bu sayede hayalinizdeki evi bulmak çok kolay hâle geliyor. Flatfy, kiralık veya satılık emlak arayışında olan kişilere oldukça geniş bir seçenek yelpazesi sunmasının yanı sıra düzenli olarak emlak sektöründeki bölgesel konut fiyatlarına ilişkin raporlar yayınlıyor. Flatfy tarafından paylaşılan bu raporlar dönemsel fiyat değişimlerine ışık tutarken ev arayışında olan kişiler için yol gösterici bir nitelik taşıyor. Dijital emlak sektörüne yeni bir soluk getiren Flatfy, Türkiye’de en çok kullanılan emlak arama sitesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2021, 14:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cihat
Cihat - 7 ay Önce

Adana'da ve özellikle G.Antep'te ev fiyatları uçtu.

Ahmet
Ahmet @Cihat - 7 ay Önce

Tabi ki fiyatlar uçacak. O kadar çok suriyeli var ki inanamazsınız. Güney ve Güneydoğu bölgesi yavaş yavaş işgal ediliyor. Bu yönetimin aldığı emir böyle. İçinde bulunduğumuz su yavaş yavaş ısıtılıyor. Sonunda hepimiz haşlanacağız.

SIRADAKİ HABER

banner841