Adana'da tarımda sulama neden pahalı?

Seyhan Ziraat Odası 2. Başkanı Yaşar Özkan su cenneti olan Adana’da sulama ücretlerinin yüksek olduğunu belirterek “Sulama Birlikleri Çiftçinin Yanında Olmalı” dedi.

Adana'da tarımda sulama neden pahalı?
banner686

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Özkan açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

“2020 Üretim Sezonu tüm yoğunluğuyla devam etmektedir. Çiftçilerimiz zorlu koşullara ve eksik kalan desteklere rağmen tüm çabaları ile tarımın devamlılığı adına çalışmaktadırlar.

Mevsim koşullarına göre, Adana da üretimin en hassas olduğu konulardan biri de zamanında ve bilinçli sulamadır. Üreticiler tarafından yönetilen sulama birlikleri bilindiği gibi kapatılmış olup tüm hizmetler DSİ tarafından verilmektedir. Ancak sulama birlikleri zamanında üreticilerin paraları ile alınan makineler üreticimizin hizmetinden çekilmiştir. Bu yanlış bir uygulamadır. Üreticilerimizin makine talepleri mutlaka yerine getirilmelidir. Bununla birlikte DSİ’nin yerine getirmesi gereken çalışmalarda üreticilerden akaryakıt desteği istememelidir. Üreticiler bu konuda ciddi sıkıntı yaşamaktadır. Sulama birliklerini yönetecek kişilerin alanında birikimli ve işin ehli olmaları gerekir.

Adana diğer İllerimize göre adeta su cenneti sayılmaktadır. Buna rağmen halen birçok alanda motopomp ile su çekilmektedir. Bu ayrı bir maliyet demektir. Maliyet unsurları göz önüne alınarak cazibeli sulama yapılamayan yerlerde su ücretleri daha da düşürülmelidir.”

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2020, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER