Adana’da ‘kaliteli konut’ açığı var

C Stil İnşaat Tasarım-İç Mimarlık ve Bahçekent Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Ümmet Canpolat, insanların bir konuttan beklentilerinin yükseldiğine dikkat çekerek, “Adana’da da konut açığı fazla olmasa da kaliteli konuta ihtiyaç var” dedi.

Adana’da ‘kaliteli konut’ açığı var
banner686
C Stil İnşaat Tasarım-İç Mimarlık  ve Bahçekent Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Ümmet Canpolat Adana’da kaliteli konut açığı olduğunu, bunun yanında arsa sıkıntısının da önemli bir sorun olarak öne çıktığını söyledi.

Şu anda konut kredilerinin inşaat sektörünü destekleyici düzeyde olmadığını belirten Ümmet Canpolat, kredi oranlarının ise yüzde 0.88 ile yüzde 0.90 oranında değiştiğini kaydetti. İnsanların daha rahat konut kredisi alabilmesi için bu oranın yüzde 0.70-0.60 seviyesine çekilmesi gerektiğini vurgulayan Canpolat,  konut kredisi faizleri olmasa da konut fiyatlarının şu anda cazip düzeyde olduğunu ifade etti.

Konut kredisi düştükçe konut fiyatlarının yükseldiği yönündeki yorumlara katılmadığını kaydeden Canpolat, şu anda firma olarak oturmuş bir fiyatlandırma sistemleri olduğunu, faizler hangi düzeyde olursa olsun bu fiyatları değiştirmediklerini kaydetti.

Adana’da kaliteli konuta ihtiyaç olduğunun altını çizen Canpolat, halkın bu yöndeki talebini dikkate alan firmaların da inşaatlarına buna göre yön verdiklerini kaydetti.

 

“EN BÜYÜK SORUNUMUZ İNŞAAT YAPACAK ARSA BULABİLMEKTE”

Adana’nın inşaat sektöründe geri kaldığını, buna rağmen özellikle son 2 yıllık zaman diliminde Kuzey Adana Bölgesi’nde doğru, kaliteli ve nitelikli konutlar inşa edilmeye başlandığı yorumunda bulunan Canpolat, bu durumun da uzun süre devam edeceği beklentisi içinde olduklarını ifade etti.

Yeni inşaatlar için arsa sıkıntısı yaşandığına işaret eden Ümmet Canpolat, “En büyük problemlerden biri de arsa sorunu. Bu sıkıntı nedeniyle arsa fiyatları da ciddi bir sorun olarak öne çıkıyor. Pınar Mahallesi’nde Gürselpaşa taraflarında iki yıl öncesin kadar çok uygun rakamlara arsa bulunabilirken,  bugün yaklaşık yüzde 400-500 oranında bir fiyat artışı yaşandı’ diye konuştu.

 

“ARSA SORUNU KENTİN KARAİSALI TARAFINA KAYMASI İLE ÇÖZÜLÜR”

Arsa sorununun aşılmasının, kentin Karaisalı tarafına kayması ile çözülebileceği görüşünü savunan Ümmet Canpolat, Adana’nın güneyine inildikçe inşaat için verimli arazilerin kullanıldığına dikkat çekti.

Tarıma elverişli olan bu arazilerin kullanımına karşı olduklarının altını çizen Canpolat, “Çukurova’nın simgesi olan verimli arazileri inşaat sektöründe kullanmamız gerekiyor diye düşünüyorum. Rakım olarak da kuzey adana daha yüksek seviyelerde dolayısıyla şehrin Kabasakal tarafına doğru kayması çok normal’’ dedi.

Arsanın, bir inşaatın maliyetinde yüzde 30-35’lik bir paya sahip olduğu bilgisini de veren Canpolat, Adana’da yaşanan arsa sıkıntısının aynı zamanda da inşaat maliyetlerini arttırdığını da sözlerine ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2012, 08:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner739

cyberturk.biz