Adanalı ayakkabıcıların gözü Avrupa'da

Adana'da, Kazancılar Çarşısı içinde faaliyet gösteren irili-ufaklı 300 ayakkabı imalatçısı, günlük ürettikleri 35 bin çift ayakkabı ile Türkiye ihtiyacının yüzde 70'ini karşılıyor.

Adanalı ayakkabıcıların gözü Avrupa'da
banner686
 Kent ekonomisinin gizli lokomatifi konumundaki sektör, kazancılar çarşısından kurtulup site oluşturarak, modern görünümün etkisiyle Avrupa'ya açılmayı hedefliyor. Bahri Kundura'nın sahibi Bahri Usta, "İtalyanlarla şifai olarak 100 bin çift ayakkabı üzerinden anlaşma yapmıştık. Gelip buranın halini görünce
güvenemeyerek vazgeçtiler. Site şart" dedi.
Büyüksaat Civarı, Kazancılar Çarşısı'nın bulunduğu bölgede uzun yıllardır faaliyet gösteren ayakkabı imalatçıları, yüzlerce ünlü marka ve mağaza için her gün binlerce ayakkabı imal ediyor. Yurdun dört bir tarafına dağılan Adanalı ustaların elinden çıkan ayakkabılar, sağlamlığı, kalitesi ve uygun fiyatıyla tercih ediliyor. Ülke genelinde ün yapan Adana ayakkabıları, artık Avrupalının ayağına girmek için fırsat kolluyor. Birlik olan ayakkabıcılar, Bahri Ayakkabıcılık'ın sahibi Bahri Usta'nın sözcülüğünde,
devletin göstereceği bir alana site inşaa ederek çehreyi modernleştirmek istiyor. Kente ekonomik açıdan büyük katkı sağladıkları belirten ve "Artık Avrupa'ya açılmanın zamanı, geldi geçiyor" diyen Bahri Usta, "Mülkü devlete ait olmak üzere gösterilen alana site yapıp burayı kiralamak istiyoruz. Buradan 300 esnafız ve 15 bin kişi ekmek yiyor. Siteye taşınırsak bu 30 bine çıkacak. Bazı prosedürleri aşmaya çalışıyoruz" dedi.
Sanayi Bakanlığı ve Adana milletvekillerinden destek beklediklerini dile getiren Bahri Usta, "Avrupa firmalarının dikkatini çekiyoruz. Geçenlerde İtalyanlar talepte bulunarak 100 bin çift üzerinden anlaşma yapmak üzere Adana'ya geldi. Fakat içler acısı görüntüyü görünce, 'Biz 100 bin çift için güvenemeyiz. Siparişlerimizi yetiştiremezsiniz' dediler. Sipariş iptal edildi. Sektörün büyümesi için site şart" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz