banner785

'Araç-gereç var neden kiralama?' sorusu!

Sulama Birliklerinin yönetiminin DSİ'ye devredilmesine rağmen üreticinin büyük sıkıntı çektiğini aktaran Seyhan Ziraat Odası 2. Başkanı Yaşar Özkan, "üreticinin parasıyla alınmış araç-gereç varken, ihale ile iş yaptırılıyor olması bizlere rahatsızlık vermektedir." dedi.

'Araç-gereç var neden kiralama?' sorusu!
banner686

SULAMA BİRLİKLERİNDE SORUNLAR BİTMİYOR

Yönetimi DSİ'ye devredilen Sulama Birliklerinin bazılarının kötüğ yöneltilmiş olduğunu belirten Seyhan Ziraat Odası 2. Başkanı Yaşar Özkan, bunun yanı sıra üreticinin bakım -onarım işlerini başarılı şekilde yapan Sulama birliklerinin de olduğunu ve bu kararla bunlara haksızlık yapılşdığını söyledi. DSİ'ye devirden önce üreticinin katkı parasıyla Sulama birlikleine araç gereç alındığını anımsatan Özkan açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

28.Nisan 2018 tarih ve 30415 sayılı resmi gazetede yayınlanan kararla çiftçinin yönetiminde olan sulama birlikleri lağvedilmiştir. 6172 sayılı kanunla kurularak çalışan 378 sulama birliğinin yönetimi D.S.İ’ye devredilmiştir. Böyle bir devir kararında yanlış yönetilen sulama birlikleri sebep olmuştur. Ancak bunun yanında son derece düzgün yönetilen ve çiftçinin her türlü sulama, bakım ve onarım işlerini muntazam bir şekilde yapan birliklere haksızlık yapılmıştır. Geldiğimiz noktada mevcut yapısıyla Sulama Birlikleri çiftçinin ihtiyacı olan su, ekipman, bakım ve onarım konularında üzerine düşeni yapmamaktadır.

Hizmet götürebilmek için çiftçilerden katkı payı ve mazot desteği istenmektedir. Bu destekler kayıt dışı olarak istenmektedir. Sulama birlikleri ile beraber devredilen makine ve ekipmanlar çiftçinin parası ile alınmıştır. Üreticilerin katkı payları birliklerin kasasında halen durmaktadır. Hali hazırda ekipmanlar mevcut iken bu tür işler için müteahhit firmalardan araç ve gereç kiralanmaktadır. Üreticilerimiz bu konuda da rahatsızdır. Bazı birliklerde her yıl başkan değiştiğinden hizmet yapabilmeyi zorlaştırmaktadır.  Drenaj kanal temizliklerinin Sulama Birliklerinin görev kapsamı içinde olmasına rağmen, bazı bölgelerde drenaj kanal temizliğini çiftçiler kendileri yaptırmak zorunda kalmaktadır. Eksik kalan bu tür işler ile ilgili eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir. 
 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2021, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER