Asgari Ücret alım gücü düşerek yükseldi!

Asgari ücret tespit komisyonu, yaptığı çalışmaların ardından belirlenen yeni ücreti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Erdoğan yeni asgari ücreti 4 Bin 250 TL olarak duyurdu. Böylece asgari ücret reel anlamda 383 Dolardan 276 dolara gerilemiş oldu.

Asgari Ücret alım gücü düşerek yükseldi!

Kameralar karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücretin 4 bin 250TL olarak açıklandı. 

2022'yi içeren asgari ücret bu şekilde açıklanırken 2021 yılı için belirlenen 2 bin 825 TL'lik asgari ücret ile çalışanlar 1 Ocak 2021'de 383 Dolar alabiliyordu.. Bugun için asgari ücret olarak belirlenen 4 bin 250 TL ile sadece 276 dolar alabilecek. Yani rakamsal olarak artmasına rağmen asgari ücret reel anlamda yaklaşık 105 dolar az olarak açıklanmış oldu.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2021, 16:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yasin Usta
Yasin Usta - 1 ay Önce

Asgari ücret artışı alım gücüne değil de sadece rakama bakıldığında olumlu görünüyor.Ancak bu artış hükümetin çaresizliğini ve seçim ekonomisine başladığını gösteriyor.Hükümet yükü işverene yıkarak kaybettiği oyları yeniden devşirmeye çalışıyor.Bakalım artışın istihdama etkisi nasıl olacak işveren ayakta kalmak için işçilerin bir kısmını işten mi çıkaracak yoksa maaşı hesaba yatırıp bir kısmını elden geri mi alacak.Bekleyip göreceğiz.

M.Ali
M.Ali - 1 ay Önce

Eğer faiz sebep enflasyon sonuçsa; neden faiz düştükçe enflasyon düşmüyor.Aksine faiz düştükçe enflasyon yükseliyor ? Çünkü faiz düştükçe dövize olan talep artıyor dövize olan talep arttıkça döviz yükseliyor ekonomi ithalat üzerine kurulu ve dışa bağımlı olduğu için dövizin değeri arttıkça maliyetler ve buna bağlı olarak enflasyon artıyor.

SIRADAKİ HABER