banner733

Çukurova’da buğday hasadı başladı

Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan, Ülkemizde aşağı, yukarı üretilen her üründe olduğu gibi buğdayda da ilk turfanda hasadının bölgemizde başladığını bildirdi.

Çukurova’da buğday hasadı başladı
banner686
REKOLTE DÜŞÜKLÜĞÜNÜ YÜKSEK KALİTEDEKİ BUĞDAY KAPATACAK GİBİ

Çukurova Buğdayı hasadına ilişkin yazılı açıklama yapan ATB Başkanı Muammer Çalışkan, “Tarla rekoltelerinde kuraklıktan dolayı bir miktar (yerine göre %10 – 20 arası) düşüş yaşanabilir. Ama bu yıl buğdayda yüksek kalitede bir ürün çıktığı için, rekolte düşüklüğündeki çiftçinin geliri yönündeki fiyat farkını, kapatacak gibi gözükmektedir. Bölgemizde son yılların en yüksek kaliteli buğdayı hasat edilmektedir. Bu kalitede, Çukurova’nın bölge özelliği, bu yılın hava şartları ile birlikte borsamızın buğdaydaki süne zararlısıyla mücadelesinin etkisi vardır. Geçtiğimiz dört yılda olduğu gibi bu yılda süne hastalığı olması muhtemel yerlere bin’in üzerinde keklik salınmış, üç yüz bin civarında da parazitoit(kurtçuk) bırakılmıştır. Ve ilk hasat edilen buğdaydan anlaşıldığına göre söz konusu bölgelerde süne zararlısı neredeyse sıfırdır” dedi.

YENİ BUĞDAY SEZONU HAYIR VE BEREKET GETİRSİN

Bölgemizde geçen yıl bir milyon üç yüz- bir milyon dört yüz bin ton buğday üretimi olduğunu hatırlatan ATB Başkanı Çalışkan, “Bu yıl ekim sahalarının azalması, birazda rekoltenin düşüklüğü neticesinde %15, %20 daha düşük olacağını ön görmekteyiz. Fiyatların şu an da olduğu gibi serbest piyasa şartlarında arz talebe göre oluşması taraftarıyız. Hiç ummuyoruz ve öngörmüyoruz ama her hangi bir sıkışıklıkta TMO’nun müdahale fiyatlarıyla piyasaya girmesinin de doğru olacağını düşünüyoruz” diye ifade eden Başkan Çalışkan, “Yeni buğday sezonunun çiftçimize, üyelerimize, sektöre, bölgemiz ve ülkemize hayır ve bereket getirmesini diliyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2014, 15:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz