DSİ 6. Bölge 'Suyun Değeri'ni vurguladı

Ülkemizde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen ve tüm Dünya’da Birleşmiş Milletler (Un-Water) tarafından organize edilen Uluslararası Dünya Su Günü kutlamaları, tatlı su kaynaklarının önemine dikkat çekmek ve tatlı su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine odaklanılmasını sağlamak amacıyla her yıl farklı bir tema ilegerçekleştiriliyor.

DSİ 6. Bölge 'Suyun Değeri'ni vurguladı
banner686

DSİ 6. (Adana) Bölge Müdürlüğü de Adana’da yapmış olduğu etkinliklerle hem insanları su ile buluşturdu hem de orta okullar arası resim ve kompozisyon yarışması düzenleyerek konuya genç nesillerin de dikkatini çekmeyi başardı. 

Resim ve Kompozisyon Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi

22 Mart Dünya Su Günü Etkinlikleri kapsamında OrtaOkul 7. ve 8. Sınıf öğrencileri arasında “Suyun Değeri” konulu Resim ve Kompozisyon Yarışması Ödül Töreni, DSİ 6. (Adana) Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, Bölge Müdür Yardımcıları ve dereceye giren öğrenciler ile ailelerinin katılımıyla pandemi kurallarına uygun olarak DSİ’nin Seyhan Sami Kayahan Eğitim Tesislerinde gerçekleştirildi.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta yapmış olduğu konuşmada suyun değerine dikkat çekerek; şöyle konuştu;

Su değerli, kırılgan ve tehlikelidir. Su, toprak ve hava ile birlikte yaşamın, toplumların ve ekonomilerin temelidir. Su, bir maddeden daha fazlası olup manevi, kültürel ve duygusal terimlerle ifade edilebilen birden çok değer ve anlam taşımaktadır. Suyu birçok kullanıcı ve farklı amaç için doğal bir kaynaktan hizmet sağlayan bir kaynağa dönüştürerek kullanılabilir kılmak ve geri dönüşüm ile güvenli bir şekilde yeniden ekosisteme döndürmek için bazı araçlara ve kurumlara ihtiyaç vardır. 
İşte bu noktada Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak bizlere ciddi sorumluluklar düşmektedir. Bu sorumluluklardan birisi de siz değerli gençlerimize ve sizleri yetiştirecek öğretmenlerimize ulaşarak hayallerinize dokunmak ve bu konuda farkındalık oluşturulmasını sağlamaktır.
Genel Müdürlüğümüzce 22 Mart Dünya Su Günü kapsamında, konunun öneminin genç nesillere benimsetilerek suyun önemi konusunda bilgi düzeyinin artırılmasına yönelik hususların, ilk ve ortaokul seviyesinde işlenmesinin uygun olacağı düşünülmüştür.
Bu amaçla Türkiye çapında olduğugibi Adana, Hatay, Osmaniye ve Mersin illerimizdeki ortaokullarının 7 ve 8. Sınıfları arasında da “Suyun Değeri”  konulu Resim ve KompozisyonYarışması düzenlenmiştir.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Katılımcılarla tek tek ilgilenen Bölge Müdürü,  yarışmacıları ve onları yetiştiren aileleri ile öğretmenlerini tebrik ederek ödüllerini takdim etti.
AdanaDSİ SporKulübüKürek veKano Takımı Dünya Su Gününde Seyhan Baraj Gölü’ndeydi
Dünya Su Günü Etkinliklerini şehirle bütünleştirmek ve herkesin dikkatini “Suyun Değeri”ne çekmek isteyen Adana DSİ Spor Kulübü,kısa süreönce kurulan Kürek ve Kano Takımı ile  Seyhan Baraj Gölü’nde bir dizi Etkinlik düzenledi. 
“Suyun Değeri” teması ile Seyhan Baraj Gölü’nde düzenlenen etkinlikte İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu’nun ardından, sudaki kirliliğe dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için katılımcılar tarafından göl yüzeyinde ve çevresinde temizlik yapıldı. 
Kano ve Küreklerle gösteri yarışları da düzenlenen etkinlikte yarışmacılara günün anısına madalya verildi. 
Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta adına Bölge Müdür Yardımcısı Dündar Gazi Yılmaz tarafından DSİ Adana Spor Kulübü Başkanı Agah Sineren ile Kürek ve Kano Takımı Hocası Tekin Müştekin’e günün anısına plaket takdim edildi. 


Etkinlik toplu hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi. 


Kısa Kısa…

    İnsanoğlu, yeryüzündeki tatlı suyun ancak %1'ini kullanabilmektedir.
    Dünya'da 80 ülke, su sıkıntısı çekiyor.
    844 Milyon insan, içme suyu hizmetine erişemiyor.
    Dünya nüfusunun dörtte birinden fazlası olan 2,1 Milyar insan temiz suya ulaşamıyor.
    4 Milyar insan, yılda en az bir ay şiddetli su kıtlığı yaşıyor.
    Dünyadaki suyun % 71'ini, Türkiye'deki suyun ise % 77'sini tarım sektörü kullanıyor. Diğer taraftan, 2050 yılında dünya nüfusunun 10 Milyara ulaşması bekleniyor. Türkiye nüfusunun ise 105 milyon kişiye ulaşacağı öngörülüyor. Dolayısıyla 2050'de bu nüfusu doyurmak için şimdikinden %60 daha fazla gıda üretmek zorundayız. Ve bu gıdayı üretmek için de, şimdikinden %15 daha fazla suya ihtiyacımız olacak. Bu nedenle suyu ve gıdayı birbirinden ayırt etmeden gıdayı en az su kullanacak şekilde üretecek teknolojiyi yaygınlaştırmamız gerekiyor. Bu kapsamda DSİ Genel Müdürlüğü tarafından son 3 yılda 72'si baraj olmak üzere 973 tesis hizmete alındı. 2021 yılında; 51'i baraj olmak üzere toplam 402 adet tesis ve yatırımın daha hizmete alınması hedeflenmektedir.


22 Mart Dünya Su Günü Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Suyun Değeri” konulu resim ve kompozisyon yarışmasında DSİ 6. Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasında dereceye giren öğrenciler…
Resim Yarışması Sonuçları


1.    Öge Kerem KAHRİMAN
Sınav Koleji Ortaokulu 8. Sınıf Öğrencisi
2.    Asude Zeynep ARSLAN
Perşembe Vakfı Ortaokulu 8. Sınıf Öğrencisi
3.    Simge KARAYILAN
Mezitli Merkez Ortaokulu 7. Sınıf Öğrencisi
Kompozisyon Yarışması Sonuçları
1.    Rabia İkra KAYA
Yenişehir Menteş  Şehit Osman Köse Ortaokulu 8. Sınıf Öğrencisi
2.    Dilara ARSLANHAN
Demirbilek Ortaokulu  (Alaz Köyü) 7. Sınıf Öğrencisi 
3.    Alime GÖK
Şehit Bekir Evren İmam Hatip Ortaokulu 7. Sınıf Öğrencisi 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER