banner834

Ekonomist özgeçmişi hazırlama

Profesyonel Bir Ekonomist Öz Geçmişi Nasıl Hazırlanır?

Ekonomist özgeçmişi hazırlama

Profesyonel Bir Ekonomist Öz Geçmişi Nasıl Hazırlanır?

Günlük hayatımızda ekonomik şartlara da bağlı olarak birçok şirket, zor bir süreçte olan ülke ekonomisinde kar yapmak için; ekonomik analiz yapmak için ekonomist yani iktisatçı kişiler çalıştırmaya başlamaktadır. Bu da ekonomist kişiler arasında iş alma rekabetini arttırmaktadır. Genel olarak ekonomist kişilerin çalıştığı pozisyonlarda çalışmak için İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin başka bölümlerinden mezun olan ve diğer fakültelerden mezun olmuş kişiler de başvurabilmektedir.

Tüm bunlara bağlı olarak kişiler arasında oluşan rekabet oranının artması ekonomist öz geçmişi hazırlama işlemlerini de son derece önemli bir hale getirmiştir. Bu konuda ekonomist kişinin etkileyici ve kendine özel cv hazırlaması çok önemli bir nokta olmaktadır.  Ekonomist kişinin son derece kaliteli ve kendisine uygun bir ekonomist cv' si hazırlaması için dikkat etmesi gereken birçok farklı noktalar olmaktadır.

Ekonomist Öz Geçmişi Hazırlama Metotları

Bir ekonomist cv hazırlama sürecine başladığı noktada en başta zihninde kendine uygun bir öz geçmiş şeması hazırlamalı ve planlamasını buna göre yapmalıdır. Bu noktada cvhazirlama.cool sitesinden faydalanabilirsiniz. Tüm bunlara bağlı olarak kişi kendine ve mesleğine uygun olacak şekilde bilgiler ve deneyimler paylaşmak durumundadır. Cv hazırlama sürecinde;

  • Dil ve İmla kurallarına uygun bir cv hazırlamaya özen gösterilmelidir. Hatalı yazılan cv sizi hem amatör hem de kalitesiz gösterir.
  • Öz geçmiş sunumu yapacak olan bir ekonomist görsel sunuma çok özen göstermeli ve etkileyici bir cv hazırlamalıdır. Görsel sunumda yapılan renklendirmeler, fontlar, logolar ve ikonlar kişiyi diğer kişilerden ayıran en önemli noktadır.
  • Öz geçmişinizi düzenlerken ilk önce öz geçmişinizin genel bir iskeletini belirlemeli ve hazır şablonlar kullanmalısınız.
  • Güzel bir etki yaratmak için bir ekonomist olarak cv'de uygun kelimeleri kullanmak (istatiksel ve matematiksel ifadeler ) son derece önemlidir.
  • ResearchGate, LinkedIn, Google Scholar, Microsoft Academic gibi sitelerde bulunan profillerinizi öz geçmişinize eklemeniz çok kuvvetli bir cv oluşturmanızı sağlayacaktır.
  • Bir ekonomist olarak başvuru yapılacak olan ilana odaklanıp, iş ilanında beklenen özellikleri karşıladığınızdan emin olunup, bunlara bağlı olarak cv hazırlanmalıdır.
  • Hem işlevsellik açısından hem de sadelik bakımından; bir ekonomistin öz geçmişi mutlaka PDF formatında olmalıdır.

Ekonomist Özgeçmişi Hazırlama

Öz geçmişlere baktığımız zaman genel olarak, bir giriş bölümü bulunmaktadır. Bu ekonomist kişi için profesyonel bir özet gibi olmaktadır. Kısaca; kişiyi tanıtan kısa paragraf veya cümlelerdir. Bu bölüm genelde niyet mektubunun olmadığı başvurular için önem taşımaktadır.  Cv hazırlarken bir başka bölümde iş tecrübelerinin ve deneyimlerinin anlatıldığı bölümler olmaktadır. İşverenlerin en fazla dikkat ettiği bu bölümde deneyim ve tecrübelerinizi net bir şekilde ve anlaşılır açıklamalar yaparak yazmalısınız. Ekonomistler için eğitim bölümü hazırlanırken; iş hayatlarında başlamadan önce sahip oldukları eğitim düzeyleri belirtilmektedir. Ülkemizde bazı kurumlarda çalışmak için ekonomi bölümünden mezun olma şartı aranmaktadır. Bazen de başka kurumlar için İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu olmak yeterli olmaktadır.

Tüm bunların dışında özel sektörde ise çoğu zaman herhangi bir alandan mezun olma şartı zorunlu tutulmaz. Yine de cv de almış olduğunuz eğitim düzeyini belirtmeniz gerekir. Eğitim bölümünü hazırlarken; okumuş olduğunuz bölüm ve not ortalamanız mutlaka olmalıdır.

Ekonomist kişiler cv hazırlarken genel becerilerinin olduğu bir bölüm belirtilmelidir. Bu bölümde Soft ve de hard beceriler yer almaktadır. Soft beceriler; ölçülmesi ve de değerlendirilmesi yapılamayan genel geçer becerilerdir. Örnek olarak; kritik düşünme, zaman yönetimi, problem çözme, detaylara hakimiyet, iletişim becerisi, ekip çalışması ve benzeri özelliklerdir.

Hard beceriler ise spesifik özellikte kolay bir şekilde ölçülebilen ve değerlendirilebilen beceriler olmaktadır. Örneğin; Microsoft Office, bankacılık, stata, eviews, latex, matlab, ekonometri, istatistik, makro ve mikroekonomi ve benzeri özellikler ile ilgili beceriler olmaktadır.

Ekonomistler için başka bir bölüm de sertifikalar bölümü olmaktadır. Sertifikalar kişinin elde ettiği birli birikimlerini ispatlamaktadır. İlgi alanları bölüm de ne kadar önemsiz görünse de bir kişiyi diğer insanlardan ayıran bir soft beceri var ise yazmak doğru olacaktır.

Bir ekonomist olarak yabancı bir şirkete başvuru yapacaksanız cv bölümünüzde mutlaka dil bölümü olmalıdır. Bu bölümde seviye ve sertifikalarınızı belirtmelisiniz.

Genel olarak ekonomistler için hazırlanacak olan cv'ler de destek almak adına cvhazirlama.cool sitesinden yardım alabilirsiniz. Sonrasında hem size uygun hem de etkileyici bir cv hazırlayabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2022, 08:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER