İnşaat Sektörü temsilcileri: Böyle gitmez!

Müteahhitler Birliği Çimentodaki fahiş fiyat artışlarına dikkat çekerek, acil önlem alınması gerektiğini açıkladı.

İnşaat Sektörü temsilcileri: Böyle gitmez!

Adana Müteahhitler Birliği Başkanı Haydar Çakıroğlu, ekonominin lokomotifi olan İnşaat Sektörünü yok etme noktasına iten Çimentodaki yüksek fiyat artışlarının acilen sıkı bir denetime tutulması gerektiğine dikkat çekti. 

MÜTEAHHİTLER BİTME NOKTASINA GELDİ

Müteahhitler Birliği Başkanı Haydar Çakıroğlu açıklamasında; “Bu böyle gitmez, durumun vahametini Hükümet yetkililerinin görmesi ve gerekli önlemlerin acilen alınması gerekiyor. Çimentodaki fahiş fiyat artışları müteahhitleri bitirecek boyutlara ulaşmıştır. Bu böyle gitmez, bu durum acilen denetime tabi tutulmaz ise inşaatlar duracak, yarım kalacak ve yapılması gereken işler yapılamayacaktır. “Dedi.

SEKTÖR YOK OLUYOR!

Konunun inşaat sektörü açısından hayati önem taşıdığına dikkat çeken Müteahhitler Birliği Başkanı Haydar Çakıroğlu, şöyle devam etti.

İnşaat sektöründeki temel malzemeler kapsamında yer alan özellikle demir ve çimentoya çok daha fazla, çok yüksek oranlarda zam geldi. Ancak demirde Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’un başkanlığında yapılan toplantılar sonucunda, bakanlığın ve bizim taleplerimize uyularak indirime gidildi ve demir fiyatları kısmen kontrol altına alındı. Fakat çimentoda sıkıntı giderek artıyor. Çimentoda, her geçen gün yeni fiyat artışıyla karşı karşıyayız. Çimentonun yurtdışı girdisi hemen hemen yok. Yurtdışından ithalata dayalı bir mamul durumu da yok. İmalat maliyetlerinin en önemli girişi enerji, toprak. Bunları da üst üste koyduğumu zaman ortalama yüzde 50-60 arasında maliyet artışlarının olmasını kabul edebiliriz. Fakat yüzde 200 maliyet artışları kabul edilir gibi değil. Geçen yıl tonu 160 – 200 TL olan çimento fiyatı şimdilerde 450 – 475 TL. ’ye yükselmiş durumda. Kamuoyunun ve yetkililerin bilgilerine sunduğumuz bu bilgiler ışığında acil önlem alınmasını talep ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2021, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER