banner834

İş dünyası ekonomik reform bekliyor!

Koza TV’de yayınlanan ‘Gündem Akdeniz’ programının konuğu olan ÇUKUROVA SİFED Başkanı Süleyman Sönmez, Çukurova Bölgesi’nin tarım, sanayi ve enerji altyapısına dikkat çekti

İş dünyası ekonomik reform bekliyor!

Koza TV ekranlarında yayınlanan Gündem Akdeniz” programı Doğu Akdeniz ve Türkiye’nin gündeminde yer alan konuları irdeliyor.
Deneyimli gazeteciler M.Ömer Üney ve Yusuf Baştuğ’un birlikte hazırlayıp sunduğu Gündem Akdeniz’in bu haftaki konuğu Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (ÇUKUROVA SİFED) Başkanı Süleyman Sönmez, oldu.
Ekonomik gelişmeler, döviz kurları ve faiz indiriminin yanı sıra iş dünyası temsilcilerinin ekonomide yaşanan belirsiz ortamın sonlanmasına ilişkin düşüncelerin paylaşıldığı programda enflasyonun alım gücüne ve istihdama etkileri de tartışıldı.
Gündem Akdeniz’in gerek Adana ve Çukurova gerekse Türkiye’de yaşanan toplumsal ve ekonomik olayları gündeme taşıma gayretinde olduğunu kaydeden program yapımcıları Üney ve Baştuğ, her hafta yeni konular ve değerli konuklarla Koza TV ekranlarında olmaya özen göstereceklerini vurguladı.

TEŞVİK VE DESTEK ŞART!

Üney ve Baştuğ’un sorularını yanıtlayan ÇUKUROVA SİFED Başkanı Sönmez ise iş dünyasının ekonomik reform, kalkınma hamlesi, teşvik ve destek beklediğini söyledi. Çukurova ve Doğu Akdeniz’in sanayi ve tarım potansiyeliyle Türkiye ekonomisine yön verebilecek altyapı ve kapasiteye sahip olduğuna dikkat çeken Sönmez, enerji yatırımı ve enerji geçiş güzergahı olarak Çukurova’nın güvenli  bir liman olduğunu vurguladı. Yerli ve yabancı yatırımcıları Çukurova Bölgesi’ne yatırım yapmaya çağıran Sönmez, Adana ve Mersin’in birbiriyle rekabet eden değil ekonomik olarak destekleyen, tarım ve sanayide, turizmde oluşturulacak ortak sinerjiyle Çukurova Bölgesi’ne ekonomik ivme kazandırma telaşında olduğunu söyledi.

ENERJİ VE TARIMA DİKKAT ÇEKTİ

Doğu Akdeniz ve Çukurova Bölgesi’nin geleceğe dair ekonomik umut beslediğini, pandemiden kaynaklı olumsuzlukların sona ermesinin hemen ardından bölge potansiyelinin tüm dünya ülkelerince görüleceğini ifade eden Sönmez, bölgenin özellikle enerji hamlesiyle dünyanın önde gelen bölgelerinden biri olacağına inandığını kaydetti. Bölgenin tarım potansiyelinin de asla göz ardı edilemeyeceğini belirten Başkan Sönmez, “Biz tarım ülkesiyiz. Ayrıca Çukurova Bölgesi, dünyanın en önemli 3 ovasından biri konumunda. Verimli topraklarımızda katma değeri yüksek ürünlere yönelmemiz gerekiyor. Tarımı tam anlamıyla sanayiye entegre ettiğimiz zaman ekonomik olarak da büyük atılım gerçekleştirmiş olacağız” diye konuştu.
Programa katılımından dolayı Sönmez’e teşekkür eden gazeteciler M.Ömer Üney ve Yusuf Baştuğ, her hafta  Çarşamba günü saat 15.00’da canlı ve saat 20.00’da tekrarı yayınlanan, yeni konular ve değerli konukların yer alacağı ‘Gündem Akdeniz’in toplumsal kaygılarla öne çıkan bir nitelikle ekranlarda olmaya devam edeceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2021, 00:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner841