Meslek bileşenleri AKAMDER'de buluştu

AKAMDER (Adana Kamu Müteahhitleri) Dernek binasında gerçekleştirilen Sektör STK ‘larının toplantısında yaşanılan sorunlar ele alındı.

Meslek bileşenleri AKAMDER'de buluştu

AKAMDER Başkan vekili Sayım Azmaz, AKAMDER Genel Sekreteri Adnan Kemali Ünal, ÇUYAMDER (Çukurova İnşaat Yapı Müteahhitleri Dayanışma Derneği) Başkanı İnşaat Mühendisi Timuçin Güvercin, SEYAMDER (Seyhan İnşaat Yapı Müteahhitleri Dayanışma Derneği) Başkanı İnşaat Mühendisi Enes Yılmaz ve AYHAFDER (Adana Yıkımcılar ve Hafriyatçılar Dayanışma Derneği) Başkanı Seyfettin CAN; Sektörün önde gelen sorunları olan İnşaat malzemelerindeki fahiş fiyat artışı, İnşaat demiri ve çimentodaki önlenemez fiyat artışı, Hazır beton firmalarının kartel oluşturması, Akaryakıttaki ciddi fiyat artışları hakkında açıklamalarda bulundular.

‘BU ŞARTLARDA YAPI ÜRETMEK İMKANSIZ HALE GELMİŞTİR’

ÇUYAMDER (Çukurova İnşaat Yapı Müteahhitleri Dayanışma Derneği) Başkanı İnşaat Mühendisi Timuçin Güvercin; “İnşaat malzemelerindeki ana kalemlerimiz olan demire gelen artış %200 ‘ü aşmıştır. Beton ve çimentoya gelen zamlar ise %150 ‘ye dayanmıştır. Sektörümüz TÜİK ‘in verilerine göre 250 sektöre lokomotiflik yapmaktadır. Bizler de bu lokomotifin makinistleriyiz, bu olumsuz şartlarda inşaata başlayamıyoruz. Eğer, bize acımıyorsanız diğer 249 sektöre ve bu sektörlerde çalışan milyonlarca insana acıyın. Bu şartlar altında yapı üretmemiz imkânsız hale gelmiştir.” Dedi.

‘ARTIK DÜĞÜNLERDE GELİNE ETRİYE (İNŞAAT DEMİRİ) TAKILACAK’

SEYAMDER (Seyhan İnşaat Yapı Müteahhitleri Dayanışma Derneği Başkanı) İnşaat Mühendisi Enes Yılmaz; “Tüm Türkiye’deki meslek STK ‘ları defaten dertlerimizi dile getirmelerine rağmen TOBB ve Ticaret Odalarının suskunluklarını korumalarını anlamakta güçlük çekiyorum. Artık düğünlerde geline etriye (inşaat demiri) takmaya karar verdik. Yani 
8‘lik inşaat demirinden Adana Burması yapıp takacağız.” Açıklamasını yaptı.

‘SEKTÖRÜN DURUMU İÇLER ACISI’

AYHAFDER (Adana Yıkımcılar ve Hafriyatçılar Dayanışma Derneği Başkanı) Seyfettin CAN;
“İş makinalarımız ve kamyonlarımızın kontaklarını kapatıp, iş yapamaz hale geldik. Operatör ve şoförlerimizin maalesef ki işten çıkartılmaları başlamıştır. Azerbaycan, Suriye, Irak gibi ülkeler Türkiye ‘de ki yaklaşık 20.000 adet iş makinalarını satın almıştır. Bu da sektörümüzün ne kadar içler acısı halde olduğunu gösteriyor.” Şeklinde ifade etti.

‘SABIRLA VE METANETLE BU GÜNLERİNDE GEÇECEĞİNE İNANIYORUZ’

AKAMDER (Adana Kamu Müteahhitleri Dayanışma Derneği) Başkan Vekili Sayım AZMAZ;
“Görüyoruz ki bütün STK ‘larımızın dertleri aynı. Bizler de meslektaşlarımızın dertlerini üst makamlara iletmeye devam edeceğiz. AKAMDER olarak sadece Adana da değil Doğu Akdeniz deki tüm STK ‘larımızı yakın zamanda tek çatı altında toplayıp, federasyonlaşıp tek ses olarak sorunları iletmeye her zaman olduğu gibi devam edeceğiz. Ülkemizin zor şartlardan geçtiğini kabul etmekle birlikte, sabırla sektörümüze çözüm beklemeye devam ediyoruz. Ülkemiz üzerinde içeriden ve dışarıdan oynanan oyunların farkındayız. Sabırla ve metanetle bu günlerinde geçeceğine inancımız tamdır. Devletimizin sonuna kadar yanındayız.” Açıklamalarında bulundu.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER