banner834

Öz Sağlık Sen'den "Zam" açıklaması

Hak İş’e bağlı Öz Sağlık Adana Şubesi Başkanı Mesut Tekin DEMİRCİ tarafından doktorlara yapılan hekim zammının tüm sağlık çalışanlarını kapsamaması üzerine Seyhan Devlet hastanesi önünde bir basın açıklamasında bulundu.

Öz Sağlık Sen'den "Zam" açıklaması

Hak İş’e bağlı Öz Sağlık Adana Şubesi Başkanı Mesut Tekin DEMİRCİ, HAK-İŞ Adana İl Başkanı Abdurrahman Yücel ve Öz sağlık İş Sendika üyelerinin katılımı ile basın bildirisini İl temsilcisi Burcu Bulut okudu. 

Bulut; “‘Hepinizin yakından bildiği gibi kamuoyunda “Hekim Zammı” olarak adlandırılan çalışma, diğer tüm sağlık çalışanlarının tepkisi ile karşılaşılınca isabetli bir karar ile yeniden değerlendirilmek üzere bütçe görüşmelerinden sonraya bırakılmıştır. “Pandeminin kahramanı sağlık çalışanlarına müjdemiz var” denilerek açıklanan zam haberi ile kimlerin sağlık çalışanı olarak görülüp, kimlerin kapsam dışı tutulduğu net olarak ortaya çıkmıştır. Yapılan açıklamalarla, SAĞLIK İŞÇİSİNİN “SAĞLIK ÇALIŞANI” olarak görülmemiş olması bizleri derinden üzmüştür. Hekimlere yapılacağı ilan edilen ve biz sağlık işçilerinin de desteklediği zamlarla ilgili kimsenin bir sıkıntısı yoktur.

Sıkıntı;

–           Ayrıştırılmakta,

–           Ötekileştirilmekte,

–           “Sağlık Ekip İşidir” sözünün boşa çıkartılmasında,

–           Çalışma barışının altına dinamit yerleştirilmesinde,

–           Fedakarlığın meslek ayrımına tabi tutulmasında,

–           Sağlık İşçisinin “sağlık çalışanı” olarak görülmemesinde,

–           Nimet-Külfet dengesinde, işçiye sadece külfetin yazılmasındadır.

Öncelikle bilinmelidir ki; Sağlık ve sosyal hizmet işçisinin yetkili sendikası olarak; işçiyi sağlık çalışanı olarak görmeyen anlayışı kabul etmiyoruz. Sağlık kurumlarının bel kemiği olan sağlık işçileri olmasa, dünyada ilk sıralara oturan, her türlü  övgüyü hak eden Türk sağlık hizmetinin çökeceği herkesin malumu olan yadsınamaz bir gerçektir.

Pandemi koşullarında gösterilen fedakarlıktan söz edilirken;

-Ambulanslarla kovitli hasta taşıyan 112 personelinden, ambulans sürücülerinden,

-Hasta karşılama personelinden,

-Kovitli hastaların altını temizleyen, bakımını yapan, yemeğini yediren, yönlendirmelerini yapan, verilerini giren çalışanlardan, teknik personelinden,

– Sağlık işyerlerinde asayişi sağlayan güvenlik görevlilerinden, teknik işlerden sorumlu işçilerden söz etmemek, onların fedakarlığını yok saymak, ailelerinden uzakta günlerce izinsiz çalışan sağlık işçilerini “sağlık personelinden saymamak” şeklindeki bir anlayışı KABUL ETMİYORUZ. Balkonlardan alkış aldığımızda ve “Hakkınız Ödenmez” denildiğinde kendimizi VATAN NÖBETİNDE hissedecek kadar onurlanmış, gurur duymuştuk. Ama bugün görüyor ki “HAKKINIZ ÖDENMEZ” sözü meğer gerçek anlamında kullanılmış.

Sağlık Bakanlığı’nda çalışan 170 bin sağlık işçisinin yetkili sendikası olarak;

• SAĞLIK İŞÇİSİNİN EMEĞİNİN HAKKINI İSTİYORUZ

• BİZLERİN DE SAĞLIK ÇALIŞANI OLDUĞUMUZ GERÇEĞİNİN ŞARTSIZ KABULÜNÜ İSTİYORUZ

• NİMET KÜLFET DENGESİNDE EŞİTLİK İSTİYORUZ

• SAĞLIK HİZMETİ VERİLİRKEN İŞÇİNİN DE EMEĞİNİN GÖRÜLMESİNİ İSTİYORUZ

• SİZLER KABUL ETMESENİZ DE SAĞLIK EKİP İŞİDİR

• BİZLERİ MALİ HAKLAR ÜZERİNDEN BİRBİRİMİZE DÜŞÜRMEYİN.

• BİZLER İŞYERLERİNDEKİ ÇALIŞMA BARIŞINI KORUMAYA ÇALIŞIRKEN, EYLEM VE SÖYLEMLERLE BU BİRLİKTELİĞİ BALTALAMAYIN

• SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TAMAMI “PANDEMİNİN KAHRAMANIDIR”, ORTADA BİR PAYLAŞIM VARSA HERKES HAKKI OLANI ALMALIDIR

• BİZ SAĞLIK ÇALIŞANLARININ HİZMETİ NEFES GİBİDİR, KESİLİNCE HİSSEDERSİNİZ.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Abuzer
Abuzer - 6 ay Önce

Hekimlerin fabrika işçisi gibi maaş artışı için grev gömleği giyip slogan atmaları bence hekimlik mesleğinin saygınlığına gölge düşürüyor.Biraz daha mesleğin saygınlığına uygun davranış sergilemeleri gerekir.Zaten son yıllarda eski saygınlık kalmadı bu gibi işler hekimleri iyice gözden düşürecek.Biraz daha ağırbaşlı olmalarında fayda görüyorum.

SIRADAKİ HABER

banner841