Tunus'tan Adanalı işadamlarına çağrı

Tunus’un Ankara Büyükelçisi Mehrez Ben Rhouma’nun Adana Sanayi Odası’nı ziyaretinde, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin çok yetersiz olduğu, Tunus’taki yeni dönemde yatırım ve işbirliği için uygun ortam bulunduğu ve ticaretin artırılması gerektiği vurgulandı.

Tunus'tan Adanalı işadamlarına çağrı
banner686
Adana Sanayi Odası’nı Adana Fahri Konsolosu Nuri Sabuncu ile ziyaret ederek Meclis Başkanı Ahmet Kardeşler, Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Sürenkök ve sanayiciler ile bir araya gelen Büyükelçi Rhouma, Tunus’un güvenli olduğunu, yatırımcılar için hiçbir sorun bulunmadığını söyledi. Ülkesinde yatırım yapacaklara önemli kolaylıklar sağlandığını vurgulayan Rhouma, “Serbest ekonomi sisteminin olduğu Tunus’ta yatırımcılara sıfır vergi uygulanıyor, işgücü maliyeti yüzde 30 daha ucuz. Kazançla ilgili kısıtlama yok, dileyen dilediği ülkeye götürebiliyor” dedi.
Büyükelçi Mehrez Ben Rhouma, 5 yeni endüstriyel bölgenin altyapıları ile birlikte hazırlanmakta olduğunu, her alanda yatırım yapma olanağı bulunduğunu belirterek, Türk yatırımcıları Tunus’a beklediklerini kaydetti.
Adana Sanayi Odası (ADASO) Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Sürenkök, Adana’dan Tunus’a yılda ortalama 15 milyon dolar civarında ihracat gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, bu rakamı yeterli görmediklerini önümüzdeki süreçte 50 milyon dolara çıkarılmasını hedeflediklerini söyledi. Sürenkök, Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanan kriz ve daralmadan dolayı Arap Baharı bittikten sonra Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin ön plana çıkacağını vurguladı. Sürenkök, “Tunus’un Müslüman ve Osmanlı’nın 400 yıl süren egemenliği sonucu gelenek, göreneklerimizle damak tadımızın aynı olması nedeniyle birbirimizle daha kolay anlaşırız. Bu yüzden ilişkilerimizi, ticari işbirliğimizi hızlandırmamız, geliştirmemiz, ticaret heyetlerinin daha çok ve sıklıkla gidip gelmesi gerekir” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz