Adet gecikmesi yaşanması durumunda akla ilk gelen şüphe gebelik olabiliyor. Hamile olup olmadığınızı anlamanızı sağlayacak en kolay yöntem gebelik testi yaptırmanızdır. Evde idrar numunesi ile yapılan gebelik testlerinin doğruluk oranı oldukça yüksek. Ancak doğru sonucu verebilmesi için adet gecikmesinin en az 5 gün olması gerekiyor. Kan numunesi ile yapılan gebelik testi ise daha erken dönemde hamile olup olmadığınızı anlamanızı sağlar.

Peki, erken gebelik belirtileri nelerdir? Gebeliğin işareti olabilecek ilk belirtiler şu şekildedir:

●       Adet gecikmesi

●       Göğüslerde hassasiyet olması

●       Baş dönmesi

●       Mide bulantısı

●       Kokulara karşı hassasiyet

●       Sırt ya da bel bölgesinde hafif düzeyde ağrı olması

●       Ani ruh hali değişimleri

●       Yorgun ve bitkin hissetme

●       Ciltte bazı sorunlar gözlemlenmeye başlaması

●       Akıntı miktarında değişiklikler

Elbette her kadında hamilelik belirtilerinin aynı dönemde ortaya çıkması ya da aynı şekilde gözlemlenmesi mümkün değildir. Bazı anne adayları gebelik belirtilerini daha yoğun bir şekilde hissederken bazı anne adayları ise daha hafif oranda hisseder. Bazı anne adaylarının gebeliğin erken dönemine mide bulantısı ve kusma şikayetleri yoğun bir şekilde ortaya çıkar. Ancak mide bulantısı ve kusma belirtilerini yaşamayan anne adaylarının da olduğunu belirtmek gerekir.

Yukarıda sıraladığımız belirtilerin yaşanmasının nedeni vücudun gebeliğe uyum sağlama çabasıdır. Hamilelik hormonu olarak da bilinen beta hCG hormonunun salgılanmaya başlaması ile beraber vücutta da bazı değişimler meydana gelir. Özellikle hormonal değişimler anne adaylarının çeşitli şikayetler yaşamalarını da beraberinde getiriyor.

Bir süre sonrasında ise mide bulantısına bağlı olarak iştahsızlık, kabızlık ya da sık idrara çıkma isteği gibi belirtiler de yaşanabilir. Kasık bölgesinde adet öncesi yaşanan sancıya ya da ağrıya benzer bir ağzı da hissedilebilir. Hafif bir kanama olması ise mümkündür ancak bu kanama adet kanaması değil yerleşme kanamasıdır. Adet kanaması gibi uzun sürmez ve yoğun olmaz.

Erken dönemde gebelik belirtileri arasında hangilerinin daha sık yaşandığını merak ediyorsanız Mustela internet sitesine tıklayabilirsiniz. hamilelik belirtilerine dair merak edilen tüm soruların yanıtını bu sitede bulabilirsiniz. özellikle adet gecikmesinin yaşandığı ilk 7 günde ne gibi şikayetlerin ortaya çıktığı konusunda da aydınlatıcı bilgiler Mustela.com.tr adresinde bulunuyor.