banner834

45 Baro Başkanından ortak çağrı

Türkiye Barolar Birliği ev sahipliğinde “45. Baro Başkanları Toplantısı” 12 Nisan 2022 tarihinde Ankara’da yapıldı. Av. Özdemir Özok Kongre Merkezi’nde yapılan toplantıya Adana Barosu Başkanı Av. Semih Gökayaz’da katıldı.

45 Baro Başkanından ortak çağrı

"2 NOLU BARO'NUN TEKLİFİ 170 BİN AVUKATI YOK SAYILMASIDIR"

TBMM’ye sunulan Avukatlık Kanununda Değişiklik Yapılmasına dair 5 maddelik kanun teklifi konusunda yapılan toplantı TBB Başkanı Av. Erinç Sağkan’ın açılış konuşması ile başladı. Av. Sağkan yaptığı konuşmada, yasa teklifinin kendilerine sorulmadan meclise sunulduğunu, oysa ki avukatları ve avukatlık mesleğini ilgilendiren böyle bir yasa teklifi hazırlanırken katılımcı demokrasi gereklerine aykırı davranıldığını belirtti. Bu konuda baro başkanları ile birlikte süreci takip edeceklerini ve meclis adalet komisyonu ile görüşme kanallarını zorlayacaklarını söyledi.

"GÖKAYAZ "MESLEĞİMİZİ ZEHİRLEYECEK YASA TEKLİFİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

Adana Baro Başkanı Av.Semih Gökayaz, toplantıda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

Yine mesleğimizi zehirleyecek bir yasa teklifi ile karşı karşıyayız. Anlaşılan o ki bu yasa teklifi, İstanbul 2 Nolu Barosu’nun teklifidir. Oysa ki bu ülkede Türkiye Barolar Birliği var, Barolar var, 170 bin Avukat var. Koca TBMM'nin, Gazi meclisin içine düşürüldüğü durum da bu haliyle içler acısıdır. Yasaların nesnel, objektif, eşitlikçi olması gerekirken İstanbul 2 Nolu Barosu’nun siparişi ile hazırlanmış bir yasa teklifi ile karşı karşıyayız. Avukatlık mesleğinin onlarca sorunu varken İstanbul 2 Nolu Barosu’nun ve yasama organının böyle bir teklif ile karşımıza çıkması ülkedeki 170 bin avukatın yok sayılması anlamını taşımaktadır. Avukatların yok sayılarak Avukatlık Kanunu’nda değişikliğe gidilmesi asla kabul edilemez.Biz avukatlar, biz barolar çoklu baro yasasına itiraz ettik ve itiraz etmeye devam edeceğiz. Bugün, İstanbul 2 Nolu Barosu, birlik içindeki fonksiyonun ne olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Elbet bugünler geçecek ve çoklu baro saçmalığı son bulacak birgün.

STAJYER AVUKATLIK TEKLİFİ

Avukatlık stajı yapacak memurların görevlerine ara vermeden staj yapmasına dair düzenleme, avukatlık mesleğine enjekte edilecek son zehirdir. Avukatlık mesleğinin onur, kutsallık , liyakat ve mesleki birikim gerektiren bir meslek olduğunu, mesleğe ancak avukatlık stajı ile temayüz edilebileceğini bu teklif karşısında bir kez daha hatırlatmak isterim. Stajyer avukatlara yönelik gelir elde edecek bir işte çalışma yasağı elbette kaldırılmalı ama hazırlanacak yasa bu konuda daha ayrıntılı, daha belirgin, tartışmaya yol açmayacak bir yasa teklifi olmalıdır. Özellikle ilk altı aylık staj dönemine ilişkin stajyer avukatlar, hakim ve savcı adayları ile aynı özlük haklarına sahip olabilmeli, ikinci altı ayda ise avukatlık bürosunda stajlarını sigortalı olarak yapabilme yolu açılmalıdır. Yasa teklifi bu haliyle belirsiz ve içinde birçok sorunu barındırmaktadır. Avukatlık mesleğinin bunca ağır sorunu varken bugün bu toplantıyı yapıyor olma nedenimiz, İstanbul 2 Nolu Barosu'nun ülkedeki tüm avukatları ve baroları yok sayarak kendi çıkarları için koşmasından kaynaklanmaktadır. Elbette ki bugünler geçecek ve biz avukatlar hep birlikte mesleğimizin ve meslektaşlarımızın sorunlarını çözmek için omuz omuza mücadele edecek ve güzel günleri hep birlikte kuracağız.” dedi.

Adana Barosu Başkanı sözlerini, 45. Baro Başkanları Toplantısı’nın ülke ve meslek sorunlarımızın çözümüne katkıda bulunmasını dileyerek tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2022, 19:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER