banner834

Adana'da "Eski" binalara dikkat!

TMMOB İçmimarlar Odası Adana Şube Başkanı Çağkan İnan, 9 Kasım’da Malatya’da yıkılan 35 yıllık 2 katlı binayla ilgili basın açıklaması yaptı.

Adana'da "Eski" binalara dikkat!

Yıkılan bina ile ilgili yapılan incelemelerde alt katta yapılmak istenen tadilatın, göçme mekanizmaları oluşturduğunun anlaşıldığını belirten İnan, “Binanın giriş katında taşıyıcı sisteme müdahale edilmesinin, yıkımın tadilata bağlı nedenlerden olduğunu gösteriyor. Yapılan bu işlemler için herhangi bir kurumdan tadilat için bir izin alınmamış, tadilat kaçak başlatılmış. Bu konuda 4 kişi gözaltına alınmış ve savcılık tarafından soruşturma devam ediyor. Bu gibi olaylar sıklıklar tekrar ediliyor. Bu acıların son bulması için gereken önlemlerin alınması gerekiyor” dedi.

İnan, bu gibi olaylarla ilgili çözümleri de dile getirerek, “Alan seçiminden, yapı tasarım, üretim, denetim ve kullanım sürecindeki tadilatlara kadar ilgili meslek disiplinlerine proje ve denetim haklarının eksiksiz verilmesi ve bu konulardaki yasa ve yönetmeliklerin ilgili meslek odalarıyla istişare edilerek acilen düzenlenmesi ve yürürlüğe girmesi, çıkarılan imar barışının iptal edilmesi, yeniden riskli proje yapılmaması, Şehir Norm Planı’nın anayasal hukuk çerçevesine alınması gerekiyor. İç mekânların tasarım aşamasında, görsel estetik ve işlevselliğe önem verdiğimizden daha fazla mevcut taşıyıcı sistemlere zarar vermeden, can güvenliğine önem vermemiz şart” diye konuştu.

“İKTİDAR VE YASA KOYUCULAR GEREKEN ÖNLEMLERİ ALMALI”

Hazırlanacak olan projelerde temel kurallara uyulmalı gerektiğine dikkat çeken İnan, “Özellikle yapılan konut, hastane, otel gibi kamu yapıların ve kamusal alanların projelerde İçmimarların hazırlayacağı ve Tip İmar Yönetmenliği’nde yer alması gereken İçmimari Proje zorunluluğu yasal anlamda şart koşulmalı. Tip İmar Yönetmeliği ve Deprem Yönetmeliği göz önünde bulundurularak ivedi bir şekilde, İçmimari Proje zorunluluğu getirilmesi ve İçmimari Proje Kontrolörlüğü ’nün İçmimarlar tarafından yürütülmesi hususunun yasal düzenlemeler çerçevesinde hayata geçirilmesi gerekliliğinin kaçınılmazlığını kamuoyunun bilgisine sunarız. Bu vesile ile bir kez daha iktidarı ve yasa koyucuları acilen çağrılarımıza kulak vermeye ve gereken önlemleri almaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner841