banner834

Adana'da "Tekno" çocuk bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Tekno Çocuk Bayramı etkinliği, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Derya Yanık’ın katılımıyla Çukurova Teknoloji Geliştirme Bölgesinde (Teknokent) gerçekleştirildi.

Adana'da "Tekno" çocuk bayramı

ÇOCUKLAR BAYRAMDA COŞTU

Etkinliğe; Vali Dr. Süleyman Elban, Adana Milletvekilleri Mehmet Şükrü Erdinç ve Abdullah Doğru, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay ile çeşitli illerden gelen çok sayıda çocuk katıldı. Kurdele kesimiyle başlayan programda Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel’den sonra konuşan Vali Elban, bugün anlamlı bir program gerçekleştirdiklerini söyledi.

Hem 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladıklarını hem de bayram sevincini bir tekno festivalle şenlendirdiklerini belirten Vali Elban, “Dünyada ilk ve tek olarak tüm dünya çocuklarına armağan edilmiş, çocuğunu ve gencini gören bir anlayışı, vizyonu temsil eden bir bayram kutluyoruz. Dolayısıyla bu bayram bizim için çok kıymetli ve çok önemli bir bayram. Bu bayram etkinlikleri kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından hazırlanan Tekno Çocuk Bayramı da geleceğin anlaşılması, geleceğin doğru kurgulanması ve siz kıymetli yavrularımızın geleceğe en iyi şekilde hazırlanması anlamında çok güzel bir anlayışı sergiliyor. O anlamda böyle bir tekno festivalin yapılması da çok kıymetlidir. Başta Bakanlığımız olmak üzere bu etkinliğin ilimizde düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hem Adana’daki yavrularımızla hem de civar illerdeki yavrularımızla böyle anlamlı bir buluşma gerçekleştirdikleri ve bu programa katılımıyla da şeref verdikleri için Sayın Bakanımıza şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Derya Yanık ise yaptığı konuşmada, 23 Nisan’ın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği dünyanın ilk çocuk bayramı olduğunu belirterek “Biz de bu bayramı erkenden kutlamaya başladık. Bu bayramda Adana’da bizimle olan siz güzel çocuklarımız vasıtasıyla dünyanın bütün çocuklarının bayramını kutluyorum.” dedi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bu sene teknolojinin en eğlenceli, en heyecan dolu haliyle kutladıklarını ifade eden Bakan Yanık, “Tekno çocuk şenliğimizde bugün robotik atölyelerimizden yapay zekaya, oyuncak tırımızdan sportif aktivitelere, şarkılara, konserlere kadar pek çok etkinlik yer alıyor. Tekno Çocuk Bayramı’nda istiyoruz ki geleceğin mucitleri, bilim adamları olarak siz değerli çocuklarımız, bugünden bu alandaki faaliyetlerinizi başlatmış olun. İcat çıkarma sözünün aksine icat çıkarın. Yaratıcı fikirlerinizi hayata geçirme gayreti içerisinde olun. Bugün burada sizlere baktığımda gözlerinizdeki icat çıkaracak ışığı görüyorum. Sevgili çocuklar o ışıltının hiç sönmemesi için biz elimizden geleni yapacak, sizlerin hayallerinizle buluşabilmeniz için her türlü desteği vereceğiz.” dedi.

23 Nisan Günü’nün Gazi Meclisimizin açıldığı gün olduğunu hatırlatan Bakan Yanık, “Ülkemizin en zor döneminde bağımsızlığımız için atılan en önemli adımlardan biridir Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılması. Türk milletinin esareti kabul etmediğinin, azminin, kararlılığının ve en önemlisi ümidinin sembolüdür. Çocuklar da bizim ümidimiz. Sizler bizim yarınlarımızın adısınız. O yüzden Gazi Mustafa Kemal Atatürk bugünü siz çocuklara armağan etti. Meclisimiz vatanımızın umudu, sizler de bizim umudumuzsunuz. Sadece yurdumuza değil, bütün dünyaya barış ve esenliği siz çocuklar getireceksiniz.” dedi.

Adana’nın aynı zamanda kendi doğduğu şehir olduğunu aktaran Bakan Yanık konuşmasının devamında, “Ülkemizin başta tarım ve sanayi olmak üzere birçok farklı sektörde başarılı olmuş; sanat, siyaset ve sporda önemli isimler yetiştirmiş büyük bir il Adana. İnanıyorum ki bilim ve teknolojide de aynı çıkışı yakalayacaktır. Çukurova’nın zeki ve çalışkan insanları yapacakları icatlar, üretecekleri yeni teknolojilerle Yaşar Kemal’in edebiyatta, Fatih Terim’in sporda, Şener Şen’in sinemada yaptığını bilim ve teknolojide yapacaktır. Çocuklarımıza bu anlamda güvenimiz tam. Çukurova’nın suyunu içen birisi; yazılımda, kodlamada, robotikte ve diğer alanlarda dünyayı sarsacak icatlar yapabilecek potansiyele sahiptir. Ve burada Çukurova Teknokentte de çok başarılı arkadaşlarımızın olduğunu biliyorum. Ben de bu topraklarda yetişen birisi olarak Çukurova’mızın bir ferdi olmaktan her zaman gurur duydum. Sizler de hayallerinizin peşinden giderek mutlu olacağınız, tüm insanlara fayda sağlayacak işler yaparak sizden sonraki çocukların örnek aldıkları kahramanlar olacaksınız. Gerçek bir süper kahramanlık ancak böyle olur. Sevgili çocuklar içinde bulunduğumuz zamanın ruhu; ilim, bilişim ve teknoloji tarafından şekillendiriliyor. 2000’li yıllardan sonra gitgide yükselen bir teknoloji çağının içinde yaşıyoruz. Bu nedenle Bakanlık olarak çocuk ve gençlerimizin bilim ve teknolojiyle bilinçli bir şekilde tanışmalarını, bu alanda üretken olmalarını, yeni fikirlerini, benzersiz projelerini hayata geçirecek bir bakışla yetişmelerini çok önemsiyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından etkinlik, festival alanında bulunan atölye ve stantların dolaşılmasıyla devam etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER