Adana'ya mini hayvanat bahçesi

Kuş cenneti ve mini hayvanat bahçesi açıldı, büyük hayvanat bahçesi için Başkan Sözlü müjde ve söz verdi.

Adana'ya mini hayvanat bahçesi
banner686

Çoban Dede Kuş Cenneti ve Mini Hayvanat Bahçesi açıldı. Tesisin açılışında konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana’da büyük bir havyanat bahçesi yapacaklarını açıkladı. Başkan Sözlü, 2015 sona ermeden yer belirleme ve proje hazırlama işlemlerinin tamamlanacağını kaydetti.

 

Adana Büyükşehir Belediyesi Çoban Dede Kuş Cenneti ve Mini Hayvanat Bahçesi açıldı. Açılışa Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, Adana Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve Adanalılar katıldı.

TEDAVİ VE REHABİLİTE AMAÇLI TESİS

Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Op. Dr. Fatih Karayandı, tesislerle ilgili bilgi verdi. Karayandı, “Çukurova coğrafyası, gerek bölgede bulunan yaban hayatı, gerekse göçmen kuşlarının göç yolları üzerinde bulunması nedeniyle oldukça zengin bir doğal yaşama sahiptir. Bu zengin doğal yaşam beraberinde hem insanoğluyla temasın artması, hem de doğal nedenlerden dolayı çok fazla miktarda yaralı ve hasta yaban hayvanıyla karşılaşmamıza neden olmaktadır. Bu hayvanların tedavisi ve rehabilitesi gerekmektedir. Çoban Dede Kuş Cenneti ve B sınıfı hayvanat bahçemiz bu amaçla kurulmuş bir tesistir. Doğal yaşamda gerek doğal yollardan gerekse insanoğlunun müdahalesi sonucu yaralanmış, hastalanmış yaban hayvanlarımızı burada rehabilite etmek istiyoruz. Bu amaçla kurduğumuz tesisimizde şu anda iki binamız mevcuttur. Merkez binamızda 3 veteriner hekim, 1 veteriner sağlık teknisyenimiz görevlidir. 1 adet ameliyathanemiz, 1 adet polikliniğimiz, soguk hava depomuz ve yem depomuz vardır. Diğer tarafta ise park alanı olarak görülen bölümümüzde; 3 adet memeli hayvanlara ait bölüm, 2 adet su kuşlarıyla ilgili bölüm ve 19 adet de çeşitli barınma üniteleri mevcuttur. Yaban hayvanlarıyla ilgili tedavi ve rehabilitasyon hizmetini bu saatten sonra burada vereceğiz. Bu hizmeti şu ana kadar, sokak hayvanlarının tedavi ve rehabilite ettiğimiz havyan barınağında, çok da uygun olmayan koşullarda veriyorduk. Burada çağdaş normlara çok daha uygun olarak verilecek bu hizmet. İki amacımız var. İlki, doğal yaşamda bir şekilde yaralanmış ve hasta olmuş hayvanlarımızı iyileştirmek ve rehabilite etmek. ikincisi de, bu hayvanları Adanalılarla tanıştırmak, onları sergilemek. Böylece Adanalıların hem yaban hayvanlarını daha iyi tanımasını sağlamayı, hem de onlara sevgilerini artırmayı arzu ediyoruz. Kendimizi bu çalışmaları yaparken çok şanslı hissediyoruz. Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Sözlü bizim ilham kaynağımız. Onun gibi büyük bir hayvanseverle yola çıkmak bize büyük bir enerji veriyor. Onun yarattığı sinerjiyle sorunları çözüyor, yeni projelere imza atıyoruz” dedi.banner625

KENTİN ÖNEMLİ BİR EKSİĞİYDİ

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de, tesislerde önemli bir görevin yerine getirileceğini ifade ederek şunları söyledi: “Bizden sonra hayat devam edecek, Adana Büyükşehir Belediyesi kurum olarak varlığını sürdürecek. Bizden öncesi de vardı. Bizden önce buraya emeği geçen değerli belediye başkanımızı ve hala göreve devam eden mesai arkadaşlarımızı canı gönülden tebrik ediyorum. Bize kalanı da tamamladık. Seyhan Baraj Gölü’ne yakın bir yerdeyiz. Kuş cenneti tabiri için uygun bir noktadayız. Bunun yanı sıra sayı olarak fazla olmasa da hayvanlarımız var ve mini bir hayvanat bahçesi olarak adlandırılabilir burası. Adanamız için önemli bir eksiği, önemli bir ihtiyacı giderecek. Çocuklarımızın televizyonlarda gördüğü, kitaplarda, fotoğraflarda, resimlerde gördüğü kuşları, bazı diğer hayvanları burada görmeleri, onların eğitiminde önemli bir tecrübe olacak. Tabiatta özellikle avcıların yaraladığı  kuşlar, kanatlılar burada rehabilite ediliyor, sağlıklarına kavuşturuluyor ve iyileşenler salınıyor. Geride de burada hemşehrilerimize sergileyebileceğimiz hayvanlar kalıyor. Onun için tesislerde havyan sevgisi, havyan sağlığına hizmet açısından Sağlık İşleri Daire Başkanlığımız önemli bir görevi yerine getiriyor. Mübarek Ramazan ayında elbette insanlığımızı öne çıkaran bu tür işleri daha fazla önemsiyoruz. Günlük keşmekeşin, hayat mücadelesinin yoğunluğu içinde insan tarafımızı öne çıkaran, yeni nesillere insan olmanın önemini göstermek açısından etkin bir görev yerine getiriliyor. Bizden önceki yönetimler de dahil olmak üzere, buraya emeği geçen mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

 ADANA’YA HAYVANAT BAHÇESİ

Başkan Hüseyin Sözlü, Adanalılar’a bir de müjde verdi: “Hemşehrilerimizden  aldığımız duyumlar, kentin bir hayvanat bahçesi ihtiyacı olduğu ve bu konuda istek bulunduğu yönünde.  Ormanlık alan içinde, hayvanlara doğal yaşam alanı da sunan bir hayvanat bahçemiz olmalı. Eminim ki Sağlık Daire Başkanımız bunu bir talimat olarak değerlendirir ve 2015 yılı sona ermeden hayvanat bahçesiyle ilgili yer ve proje netlik kazanır. Adanalılara buradan müjde vermiş olalım.”

 Konuşmaların ardından kurdele kesildi, güvercin uçuruldu, tesisler gezildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2015, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner739

cyberturk.biz