AGİD'ten Kırılmaz'a ziyaret

Adana Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Ahmet Kırılmaz, evini kentsel dönüşüm çerçevesinde yeniden yaptırmak isteyen bina sahiplerinin bir yıllık kirasını ödediklerini söyledi.

AGİD'ten Kırılmaz'a ziyaret
banner686

 

AGİD İnşaat Komisyonu Başkanı Savaş Daşkan, üyeler Muammer Belük, Haluk İncecik ve AGİD Genel Sekreter Yardımcısı Uğur Arık ile birlikte Adana Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Vekili Ahmet Kırılmaz’ı makamında ziyaret etti.

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kırılmaz, “STK’lar, Türkiye’nin kalkınması bakımından önemli ve faydalı kuruluşlardır. AGİD de yüklendiği misyon bakımından önemli bir yere sahip. Çalışmalarınızı takdirle izliyorum.” dedi.

 
banner625

Adana’nın yüzde 60-70’ini eski mahallelerin oluşturduğunu söyleyen Kırılmaz, “Buraları ıslah etmek çok zor. Yeni mahalleleri oluştururken altyapı ve çevre düzenlemesini yapmak daha kolaydır. Kentsel dönüşüm konusunda AGİD veya bir başka STK ile çok güzel projelere imza atabileceğimizi düşünüyorum. İnşaat firmaları kentsel dönüşüm projesini uygularken öncelikle afet riski altındaki bina sahipleri ile anlaşma yoluna gidip rızalarını almalı. Öncelikle, o binanın risk altında olup olmadığına dair bir rapor alınmalı. Yapı denetim firmaları bu konuda yetkili. Gerekirse biz de size yardımcı olabiliriz. Örneğin, ‘A mahallesindeki B binasının riskli yapıdığı tespit edilmiştir’ dendiğinde artık bu bina kentsel dönüşüm faaliyeti içerisine girmiş olur. Özel sektör, öncelikle evini kentsel dönüşüm çerçevesinde yeniden yaptırmak isteyen bina sahiplerini bulup proje hazırlamalıdır. Bakanlık olarak biz de, ina sahibine bir yıllık kira yardımında bulunuyoruz.” diye konuştu.

 

AGİD İnşaat Komisyonu’nu, Adana’nın önde gelen inşaat firmalarının oluşturduğunu kaydeden Başkan Savaş Daşkan ise, “Komisyon olarak, kentsel dönüşümde neler yapabiliriz, Adana’yı nasıl yaşanabilir kent haline getirebiliriz üzerine çalışmalar yapıyoruz. İlgili kamu kurum ve kuruluşlarla iletişim halindeyiz.” dedi.

 

Başkan Savaş Daşkan, kentsel dönüşümün yanı sıra yapı denetim veya yapı malzemeleri konusunda üyeleri bilgilendirmeleri için Adana Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Ahmet Kırılmaz’ı AGİD’e davet etti.
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2012, 08:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner739

cyberturk.biz