banner785

Alevi Platformunda 'Maraş' açıklaması

Maraş katliamının 42.yılı nedeniyle ADANA ALEVİ PLATFORMU üyeleri, yaptıkları açıklamayla, katliamı 42. yılında bir kez daha kınadı, ölenleri yad etti.

Alevi Platformunda 'Maraş' açıklaması
banner686

Platform adına açıklama yapan Adana Alevi Platformu Dönem Başkanı Hüseyin Cömertpay şu görüşlere yer verdi;

KATLİAMDA 120'DEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

1978 yılında Maraş’ta yaşanan ve resmi rakamlara göre 120 denilen ne yazık’ki daha fazla kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişininse yaralandığı Maraş Katliamının üzerinden 42 yıl geçti. Yaşanan bu katliam, basit bir “Alevi-Sünni” düşmanlığı ile açıklanamayacak kadar alçakça yapıldı.Planlı ve örgütlü bir saldırıydı ve 7 gün süren katliama hiçbir müdahalede bulunulmadı.

Maraş katliamının faillerinin cezalandırılmaması Çorum’u yaşattı. Ardından bu topraklar Sivas’ı, Gazi’yi, Roboski’yi, Suruç’u, Ankara’yı gördü. Bu saldırılar faili meçhul kaldığı sürece bir yenisi eklenmeye devam edecek. Mafyalar etrafa tehditler savururken, hakkını arayanlar bertaraf edilmeye çalışıldıkça bu topraklara adalet gelmeyecek. İnanç ve fikir özgürlüklerine alçakça saldırıda bulunan bağnaz ,gerici zihniyetler hak ettikleri  cezayı bulmayıp aramızda kol gezdikçe  bu topraklarda huzur bulunamayacak.

BİRLİKTE YAŞAMA İNADINDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Laik, demokratik, özgür bir ülkede eşit haklarla, eşit koşullarda, barış içinde, birlikte, bir arada yaşama inadından vazgeçmeyen bizler; demokrasinin, insan haklarının, özgürlüklerin, hukukun üstünlüğünün yeşermesini istediğimiz bu coğrafyada katliamlarla yüzleşmenin şart olduğunu düşünüyoruz.

Bizler Maraş’ta kocasına “Beni sen öldür, onların eline bırakma” diyen Ümmühan Doğan’ı, parçalandıktan sonra kazana atılıp, yakılan 14 yaşındaki Ali Tıraş’ı, karnında 8 aylık bebeğiyle  katledilen Esma Suna’yı, kendi düğün gününde öldürülen Mehmet Ali’yi, Sivas’a türküleri ve semahlarından başka bir şey götürmedikleri halde yakılarak katledilen otuz üç canımızı, Ankara’da barış istedikleri için katledilen canları da, katledenleri de, bu katliamlara seyirci kalanları da unutmadık.

DÜNYADAKİ TÜM KATLİAMLARI LANETLİYORUZ 

Maraş katliamında ve sonrasında yaşanan bütün katliamlarda kaybettiğimiz canlarımızı bir kez daha saygıyla anıyor, dünyanın neresinde yaşanırsa yaşansın insanlık suçu olarak görülmesi gereken bütün katliamları, ayrım yapmaksızın lanetliyoruz

Bu ülkedeki farklı inanç ve kültürlere mesafe koymadan, ötekileştirmeden, bu kan gölüne çevrilmiş topraklara barış, eşitlik ve adalet gelene kadar mücadelemize devam edeceğiz.

Maraş Katliamını unutmadık, unutturmayacağız!

Platform Üye Kurumlar

AKKAPI KÜLTÜR YARDIMLAŞMA VE EĞİTİMDERNEĞİ (AKYED)

ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ ADANA ŞUBESİ (AKD)

DERSİMLİLER DERNEĞİ

ADANA ALEVİ KULTÜRÜNÜ ARAŞTIRMA DERNEĞİ (AKAD)

DEMOKRATİK ALEVİ DERNEĞİ

EHLİBEYT VAKFI

SİVAS SERİNYAYLA DAYANIŞMA DERNEĞİ

AKDENİZ VAKFI (ASDA)

VARTOLULAR DERNEĞİ

ŞAKİRPAŞA CEMEVİ DERNEĞİ

YÜREĞİR CEMEVİ DERNEĞİ

KARAYUSUFLU YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

KAYIŞLI KÜLTÜR VE EĞİTİM DERDENEĞİ

ARAP HALKLARI DAYANIŞMA DERNEĞİ

BULAMLILAR DERNEĞİ

CEYHAN HACIBEKTAŞ VELİ VAKFI

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2020, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER