“Aleviler bu toplumun çimentosudur” (V)

UNESCO’nun 2021’i anma yılı ilan etmesinin ardından Çukurova Belediyesi ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesi tarafından düzenlenen etkinliklerin ilki Adana Valisi Süleyman Elban’ın da katılımıyla yapıldı.


UNESCO’nun 2021’i anma yılı ilan etmesinin ardından Çukurova Belediyesi ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesi tarafından düzenlenen etkinliklerin ilki Adana Valisi Süleyman Elban’ın da katılımıyla yapıldı. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin etkinlikteki konuşmada Alevilerin bu toplumun çimentosu olduğunu vurguladı.
UNESCO’nun 2021’i Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre ve Ahi Evran’ı anma yılı ilan etmesi dolayısıyla Çukurova Belediyesi ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesi tarafından düzenlenen etkinliklerin ilki gerçekleştirildi.


Adana Valisi Süleyman Elban’ın da katıldığı etkinliklerde ilk olarak Anadolu Erenlerinin resimlerinin ve değerli sözlerinin bulunduğu serginin açılışı yapıldı.
Açılışta konuşan Adana Valisi Süleyman Elban, 2021’in UNESCO tarafından anma yılı ilan edilmesinin Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre ve Ahi Evran gibi ulu erenleri dünya çapında, evrensel değerler olarak kabul ettiğini gösterdiğini söyledi. 
Anadolu erenlerinin hepsinin insan sevgisini esas aldığını belirten Vali Süleyman Elban, “İnsan sevgisi olmadan, insanları ayırmadan, insana insan değer vermeden Hakk’a ulaşmak mümkün değildir. Elbette bu ulu erenlerin her birinin birbirinden farklı tarafları olabilir. Ama hepsinde sevgi ve ahlak ön plana çıkmıştır” dedi.
Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin de, UNESCO’nun 2021’i anma yılı ilan etmesinden dolayı mutlu olduklarını söyledi. Bu konuyu Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesi durumu değerlendirdiklerini ve etkinliklerle layıkıyla anma yapılması için yol haritası belirlediklerini kaydeden Başkan Soner Çetin, şunları söyledi:


“Bugün ilk etkinliği gerçekleştiriyoruz. Pandemi koşulları el vermediği için kısıtlı sayıda canlarımızı bir araya topladık. Aleviler bu toplumun çimentosudur. Bir alevi canının evine gittiğiniz zaman Hz.Ali, Hacı Bektaş Veli fotoğrafının yanında Gazi Mustafa Kemal’in fotoğrafını görürsünüz. Bu tablo her şeyi başlı başına ifade ediyor.Bizler üç cemevi ve kültür merkezi açmış olmanın gururunu yaşıyorum. Tüm ihtiyaçlarının karşılama konusunda Çukurova Belediyesi üstüne düşeni yapmıştır, yapmaya da devam edecektir. Yaptığımız en büyük hizmetlerden biri de budur. Canlarımızla her zaman beraberiz, biriz. Bir olacağız, iri olacağız diri olacağız.”
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ve Adana Şube Başkanı Saim Yılmaz da konuşmalarında Hacı Bektaş Veli ve Anadolu Erenlerinin Anadolu’nun manevi iklimine verdiği önemli katkıyı, dünyaya verdiği insan sevgisi mesajını anlattı.
Konuşmaların ardından açılan sergi hep birlikte gezildi. Sergi açılışın ardından etkinlikler türküler, deyişler ve semah gösterileri ile devam etti.


 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2021, 18:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gakkoş Ali
Gakkoş Ali - 6 ay Önce

Arkadaş, alevileri sanki uzaydan gelmişte dünyaya adapte olmaya çalışan farklı yaratıklar gibi görmekten vazgeçin.Hepimiz aynı hamurdan yoğrulmuşuz aynı toprakların insanlarız.Aynı duygu ve düşüncelere sahibiz.Hepimiz kardeşiz.

Gakkoş Ali
Gakkoş Ali - 6 ay Önce

Ne çimentosu yahu hepimiz biriz.Bu söz bile ayrımcılık kokuyor.

davut
davut - 6 ay Önce

Evet doğru hepimiz kardeşiz. O zaman neden 81 ilin bir tek valisi bile alevi değil, neden 81 ilin emniyet müdürürnün biri alevi değil, neden b,r bakan alevi değil, neden 81 il milli eğitim müdürünün biri alevi değil. bu sorunun yanıtını bulursanız seviniriz. dışlanmalarına yok sayılmalarına rağmen aleviler kardeşiz diyor. demeye devam ediyorlar

banner785
SIRADAKİ HABER