banner834

Aracı olan Adanalılara kötü haber!

Adana'da bir kişi yolda hareket halindeyken yanan otomobili için mahkemeye başvurdu. Otomobilinin bütün bakımlarını yetkili serviste yaptırdığını kanıtlayan ve bir kusuru bulunmayan adamın hak arayışında Yargıtay 6.Hukuk Dairesi, Adana'da hava sıcaklıklarının fazla olması nedeniyle aracın elektrik kablolarının görevini yitirip kısa devre yapmasının normal, aracın yanmasının da olağan olduğuna karar verdi.

Aracı olan Adanalılara kötü haber!

"ARAÇ ADANA SICAĞINA MARUZ KALDIĞI İÇİN..."

2008 yılında 0 araç alan Coşkun Boysan 26 Nisan 2013'te Sarıçam'da seyir halindeyken motorunda çıkan yangın nedeniyle aracı tamamen yandı.  Aracını yetkili servise götüren Boysan "mekanik hata" olmaması nedeniyle bir sonuç alamadı. Dava süreci başlayan olayda, 
2. Tüketici Mahkemesinde açılan ilk dava reddedildi. Yargıtayın davanın tekrar görüşülme kararının ardından yapılan duruşmada, bilirkişi incelemesinde otomobildeki yangının fan motorundan kaynaklanabileceğini tespiti yapıldı.   Dava sürerken Coşkun Boysan 2017 yılında hayatını kaybederken davayı oğlu Emre Boysan sürdürdü.  Emre Boysan da kararı Yargıtay 6.Hukuk Daire Başkanlığı'na taşıdı.

YARGITAY "ARAÇ ADANA SICAĞINA MARUZ KALDI"

Yargıtay 6. Hukuk Daire Başkanlığı araç ile ilgili kararını verdi. Karar ise şu şekilde:

"6 yaşındaki ve 178 bin kilometredeki bir aracın eski olduğunu, elektrik kablolarının Adana'da yüksek çevre sıcaklığına maruz kaldığı için soğuk sıcak farklarından dolayı niteliğini kısmet yitirmiş, kısa devre yapmasının yüksek ihtimal olduğu, 21 Aralık 2012 tarihinde yetkili serviste bakımı yapılan araç için herhangi bir elektrik arızası belirtilmediği, yetkili servisin ise servis prensipleri gereği müşteriden şikayeti öğrenip buna göre onarım işlemi yapmak olduğu anlaşılmıştır. Davanın reddine karar verilmiştir."

"OLAN ARACIMIZA OLDU"

Yetkili servisin bakımı tam yapmadığını öne süren Boysan, "Bütün eksikleri sizin belirleyip, yetkili servise yazılı olarak vermezseniz yetkili servisin herhangi bir kusuru olmadığı gibi bir karar çıktı. Bu da bizi düşündürdü. Mahkeme herkese sende haklısın diyerek karar verdi. Ancak araçsız kalan biz olduk" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2022, 16:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ercan Dağdelen
Ercan Dağdelen - 1 hafta Önce

Bilemiyoruz.Servisin bir kusuru olmayabilir.Beklenmeyen bugüne kadar hiç rastlanmamış bir arıza da
yaşanmış olabilir.
Ancak mahkemenin "Tüm eksiklikleri siz belirleyip yazılı olarak servise vermeniz gerekir " gerekçesi biraz saçma olmuş.
Örneğin; diyelim ki aracımı bakıma götürdüm.Kullanıcı olarak motorda triger kayışı olduğundan dahi haberim yok.
Servis ben söylemedim diye değişim zamanı gelmiş triger kayışından hiç söz etmedi ve rutin bakımı yaptı gönderdi. Daha sonra kayış koptu ve çavresindeki tüm parçalar zarar gördü Burada suçlu kim olacak.
Yani özetle servis müşteri söylemese bile gördüğü tüm eksiklikleri müşteriye hatırlatmaktan sorumludur.
Yaptırıp yaptırmamak müşterinin kararıdır.Kötü bir şey olursa sonuçlarına kendi katlanır kimseyi suçlamaz.
Sonuç olarak olan olmuş geçmiş olsun demekten başka yapacak bir şey kalmamış.

SIRADAKİ HABER

banner841