banner735

Biçer “Kentlerimiz savunmasız”

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Nazım Biçer, Adana’da çevreye duyarlı çalışmaların yapılmadığına işaret etti

Biçer “Kentlerimiz savunmasız”
banner686

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Nazım Biçer, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün 43. Yılında dünyamızda yaşanan sıkıntıların, ortaya çıkan olumsuzlukların çevre konusunda daha fazla çaba sarf etmemiz gerektiğini açıkça gösterdiğini bildirdi.
1972 yılında Birleşmiş Milletler tarafından çevre konusunda farkındalığı arttırmak için ilan edilen 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün 43. yılı nedeniyle yazılı açıklama yapan Biçer, “Dünyamızda, insan ve canlı sağlığına, doğaya zarar veren pek çok felaket yaşanmakta, çevre sorunları gerilemek yerine her geçen gün daha da artmaktadır. Ve ne yazıktır ki bu felaketlerin yaşanmasında iklim değişikliği kadar insan faaliyetleri de etken olmaktadır” dedi.

“KENTLER SAVUNMASIZ BIRAKILDI”

banner625
Kültür varlıklarını, çevreyi tahrip eden, insanları katleden sağ kalanları da çaresiz koşullarda bırakan savaşların, nükleer santrallerin, kimyasal atıkların, kentlerin beton yığınlarına çevrilmesinin, yeşil alanların yok edilmesinin, tarım alanlarının yapılaşmaya açılmasının ve daha da çoğaltılabilecek insan faaliyetleri ile doğa ve kentlerin savunmasız bırakıldığına dikkati çeken Biçer “tüm bunların sonucunda yoksullar daha da yoksullaşmakta, bizim ve gelecek kuşakların gereksinimleri yok edilmekte, yaşadığımız çevrenin sağlıklılığı, niteliği tehdit altında bırakılmaktadır. Ülkemizde, çevreyi "rant" aracı olarak gören anlayışların ürünü olarak hazırlanan yasa ve yönetmeliklerle, uygulamalarla çevre tahribatının boyutları daha da arttırılmıştır. Yerel yönetim anlayışında temel ve başat olması gereken insanı, çevreyi ön plana alan bir anlayış kentlerimizin oldukça uzağındadır.   Yaşadığımız bölgede de çok sayıda çevre problemimiz bulunmaktadır. Sektörlerde yeterli atık su yönetiminin olmaması; enerji altyapısı yetersizlikleri; kaçak yapılaşmanın yaygınlığı ve çarpık kentleşme ile başa çıkamayan imar durumu,  altyapı eksiklikleri, tarım arazilerinin yapılaşmaya açılması, vahşi sulamanın geçerli olması söz konusudur” diye konuştu.

“ADANA’DA YETERLİ ÇALIŞMA YAPILMIYOR”
Adana’da nitelikli kent yaşamının temin edilmesi ve geliştirilmesi için adımlar atması gereken yerel yöneticilerin çalışmalarının yetersiz olduğunu üzülerek ifade eden İMO Adana Şube Başkanı Nazım Biçer, şunları söyledi:
“Adana’nın insana, çevreye önem veren, estetik, modern bir kent olması yönünde yeterli çalışmalar yapılmamaktadır. Adana’nın kaliteli kent yaşamının sağlanmasında geri plana düştüğü konusunda hemen hemen herkes hemfikirdir.  Yerel yönetimler tarafından çevreyi koruyan, çevre sorunları konusunda çözümler üreten, insanı temel alan, estetik,  planlı, sağlıklı kentleşmenin koşulları kent paydaşlarıyla birlikte oluşturulmalıdır. Bölgesel bir çevre koruma anlayışının yerleştirilebilmesi için, arazi kullanımı, kentleşme ve imar disiplinini sağlayacak mevzuatın elden geçirilmesi ve tavizsiz uygulanması gerekmektedir.

İMO Adana Şubesi olarak kentimizde çevreyi koruyan, kamusal alanlara sahip çıkılan, sosyal, kültürel gelişmenin temin edildiği bir kent yaşamı için, Adanalıların yaşam kalitesini yükseltecek koşullara haiz yaşam alanlarına sahip olması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.  Yerel yönetimler nezdinde de bunu temin edecek kararlarının alınmasını yönünde baskı odağı olmayı sürdüreceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2015, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz