Cem Kaptanoğlu “Cuma Toplantıları”nın Konuğuydu…

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Kaptanoğlu, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Özcengiz’in davetlisi olarak Adana’ya geldi. Prof. Dr. Kaptanoğlu, “AŞK” konulu konferans verdi.

Cem Kaptanoğlu “Cuma Toplantıları”nın Konuğuydu…
banner686

ÇÜ Tıp Fakültesi tarafından her cuma günü geleneksel olarak düzenlenen “Sürekli Mesleki Gelişim Etkinlikleri-Cuma Toplantıları”nın bu haftaki konuğu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Kaptanoğlu oldu. Toplantıda Prof. Dr. Cem Kaptanoğlu , “AŞK” adlı konferans verdi.

Prof. Dr. Kaptanoğlu: “Aşk = Işk = Sarmaşık…”

“Psikanalitik Açıdan Aşk” adını verdiği konuşmasında Prof. Dr. Kaptanoğlu aşkı, aşırı sevgi ve bağlılık duygusu veya şiddetle sevme, şiddetli ve yakıcı sevgi olarak tanımladı.

Aşk sözcüğünün kökeninin Arapça “ışk” yani sarmaşıktan geldiğini hatırlatan Prof. Dr. Kaptanoğlu, ”Sarmak sarılmak, genellikle sarılanacak bir ötekini gerektirdiği gibi, ötekiyle sarmaş dolaş olmak, onu veya kendini özgürlükten yoksun bırakmak hatta boğmakla da sonuçlanabilir.” dedi.

İlahi, dünyevi, semavi, cismani gibi aşk nesnesine göre değişen farklı aşklar olduğunu da ifade eden Prof. Dr. Cem Kaptanoğlu konferansını, ünlü düşünürlerin aşk ve sevgiyle ilgili görüşlerinden örnekler vererek tamamladı.

Hippokrat Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Konferansın sonunda Prof. Dr. Cem kaptanoğlu’na teşekkür belgesi takdim edildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2015, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER