Çukurova'da kolokyum

Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, “Yapacağımız belediye hizmet binası ve kültür binasıyla Çukurova’ya hem modern hem de güzel bir eser kazandıracağız. Temmuz 2012’de temelini atacağımız hizmet binamız ve kültür binası 10 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak Çukurovalılara layık bir yapı haline gelecek” dedi.

Çukurova'da kolokyum
banner686
Çukurova İlçe Belediyesi hizmet binası ve kültür binası ulusal mimari proje yarışması kolokyumu TÜYAP Fuar Alanı’nda gerçekleştirildi. Kolokyuma Adana Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, Çukurova Kaymakamı Abdulhamit Erguvan, Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Turgay Develi, Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, Mimarlar Odası Adana Şubesi Başkanı Bekir Kamışlı, yarışmacı ekipler ve juri üyeleri ile mimarlar katıldı. Kolokyumun açılış konuşmasını yapan Çukurova Kaymakamı Abdulhamit Erguvan, “Geçtiğimiz öğretmenler gününde ilçeyi gezerken, Yurt Mahallesi'nde bazı çıkmaz sokakla karşılaştım. Bundan sonra atılacak adımlarla, Çukurova’nın daha modern hale geleceğine inanıyorum" dedi. Çukurova’ya modern ve güzel bir eser kazandırmak amacıyla ulusal mimari proje yarışması düzenlediklerini belirten Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, yapılacak olan hizmet binası ile kültür binasının onur ve gurur kaynağı olacağını söyledi. Başkan Arıkan, “Seyhan Belediyesi hizmet binasını yarışmasını bölge mimarlarına özgü yapmıştık. O zamanlar hep şunu söyledik. ‘Binayı yaptık ama kolumuz kanadımız kırık buraya taşınıyoruz.’ Niye derseniz, bir kültür merkezimiz yoktu. Eksiklik olan kültür merkezi daha sonra yapıldı, ancak, iki bina birbiriyle bütünleşemedi. Bu nedenle hem hizmet binasını hem de kültür binasını birlikte yapmaya karar verdik” dedi.  Hizmet binasının yapımı konusunda arsa sıkıntısı çektiklerini belirten Başkan Arıkan, “Ne acı ki arsa bulamadık ve sonunda eski adı Sülüklüpınar yeni adıyla Kurtuluş Parkı’na yapmaya karar verdik. 90 dönümlük bu alanın plan tadilatları yapıldı ve proje yarışmasını açtık. Ulusal boyutta açılan mimari yarışmaya Türkiye’nin her yerinden çok sayıda proje geldi. Değerli juri üyelerimizin de tarafsız ve işbirliği içerisinde gerçekleştirdiği çalışmalarının sonunda Çukurova’ya ve Çukurovalılara hem modern hem de güzel bir eser kazandıracağız. Temmuz 2012’de temelini atacağımız Belediye hizmet binamız ve kültür binası 10 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak Çukurovalılara layık bir yapı haline gelecek” diye konuştu.
Adana Mimarlar Odası Başkanı Bekir Kamışlı, Başkan Yıldıray Arıkan'ın ikinci hizmet binasını da proje yarışmasıyla yapan ilk belediye başkanı olduğunu belirtti. Kamışlı, "Seyhan Belediye Başkanlığı döneminde yaptığırdığı hizmet binasını, Adana mimarlarının katıldığı proje yarışması ile inşa eden Başkan Yıldıray Arıkan, Çukurova Belediyesi'nin hizmet binası için daha büyük katılımın sağlandığı bir proje ile sonuçlandırdı. Proje yarışmasında, mimarlarımız herşeyi düşünerek, modern projeler sundu. Çukurova Belediyesi'nin binası örnek bir proje olacak ve tarihe geçecek" dedi. Yapılan konuşmaların ardından kolokyuma geçildi. Oturum başkanlığını Mimarlar Odası Genel Merkezi Onursal Üyesi Samet Karyaldız'ın yaptığı kolokyum, katılımcıların soruları ile devam etti. Kolokyum daha sonra yapılan kokteyl ile sona erdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz