banner784

DİSK-Emekliler Sendikası kapatıldı

Emeklilerin haklarını geliştirmek üzere kurulmuş olan DİSK emekli-Sen için açılan kapatma davasında alınan karar İstinaf mahkemesinde onandı.

DİSK-Emekliler Sendikası kapatıldı
banner686

Karara itiraz eden kapatılan DİSK Emekli Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Bunsuz,Gençlik Parkında yaptığı açıklamada kararın anayasaya aykırı olduğunu öne sürerek mücadelelerinin süreceğini kaydetti.  

"SENDİKAMIZIN KAPATMA KARARI İSTİNAF MAHKEMESİNCE ONANDI"

Bunsuz Emekli sen üyeleriyle ytaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi;

"Bizler Türkiye emeklilerinin sesi, on yıllardır emekli haklarının tanınması mücadelesinde bayrağı omuzlamış DİSK Emekliler Sendikası’yız. Kurulduğu günden bu yana hakkında defalarca kapatılma kararı alınan ve fakat daha büyük bir örgütlülük ve kararlılıkla tekrar yola çıkan Sendikamızın kapatılma kararı bugün bir kez daha istinaf mahkemesi tarafından onandı. Tam da bu nedenle bizler, bugün bir kez daha bir arada, omuz omuza, güçlü ve kararlı bir şekilde dimdik ayaktayız!

Biliyoruz ki; bağımsızlığını yitirmiş bir yargı sisteminde, sahibinin sesi mahkemelerin aldığı bu karar politiktir. Bu karar milyonlarca emeklinin bir araya gelerek haklarını talep etmesinden duyulan müthiş bir korkunun ürünüdür. Bu karar çağ dışı bu zihniyetin zorbalığının bir yansımasından ibarettir. 19. Yüzyıldan bugüne türlü yasak ve zorbalıklara göğüs geren sendikal mücadele bugün de dimdik ayaktadır!  Varsın onlar DİSK Emekli-Sen’i sendika olarak tanımasın; Türkiye halkı bizleri emeklilerin temsilcisi olarak tanımaktadır.

"BU KARARLA ANAYASANIN 90. MADDESİ ÇİĞNENMİŞTİR"

Türkiye halkı bizleri emekli ikramiyeleri konusunda oluşturduğumuz baskı ve kazanımlardan tanımaktadır.  Türkiye halkı bizleri intibak yasası çıkarılsın haykırışlarımızdan tanımaktadır. Türkiye halkı bizleri emeklilikte yaşa takılanlar adı altında yaratılan sorun çözülsün talebimizden tanımaktadır.  Türkiye halkı bizleri emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret, insan onuruna yaraşır yaşam mücadelemizden tanımaktadır.

Meşruluğumuz Türkiye halkından ve milyonlarca emeklinin hak mücadelesinden gelmektedir; meşruiyetimizi iktidara da tanıtacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın! Bugün üç asır öncesine geri dönüşün provası niteliğindeki bu kararı verenlere sesleniyoruz: Avrupa Sosyal Şartı’nı çiğnediniz. Avrupa Konseyi Sosyal Haklar Avrupa Komitesi ve İLO Sendika Özgürlüğü Komitesi’nin kararlarını çiğnediniz. Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı’nı çiğnediniz. İnsan Hakları Evrensel Beyannemesi’ni çiğnediniz. Yetmedi; Anayasamızın 90. Maddesini çiğnediniz.

"SENDİKAMIZ MEŞRUDUR"

Sizler sembolik olsun olmasın aydınlık olan, haklı olan, iyi olan ne varsa çiğnemeyi bilirsiniz. Spartaküs’ten bugüne kadar süren ve sürecek olan hak mücadeleleri tarihi sizleri değil bizleri yazacak. Sizler takvimi geriye götürmeye çalıştıkça bizler torunlarımıza onurlu bir gelecek bırakmak için mücadelemizi büyütmeye; hak mücadelesi tarihinin kararlı ve yılmaz öznesi olmaya devam edeceğiz!  Bizler; biz emekliler, bin yıllardır süren sömürü ve zulme direnme sorumluluğunu bin yıllardır toprağı ekenlerden, ekmeği üretenlerden, yarını elleriyle kuranlardan devraldık. Vazgeçmeyeceğiz!  Bulunduğumuz her alanı sendikaya çevirecek, zihnimiz ve yüreğimiz bir mücadele edecek, güçlenecek ve mücadelemizi yaygınlaştıracağız! Sendikamız meşrudur! Sendikamız vardır! Sendikamız var olacaktır!

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2021, 13:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ceyhan
Ceyhan - 3 hafta Önce

Emekliler tıplı memurlar gibi seslerini güçlü bir şekilde duyurabileceği ve haklarını arayabileceği bir örgütlenmeyi tüm emekliler adına acilen gerçekleştirmelidir..

banner785
SIRADAKİ HABER