Dünya konjöktüründe Türkiyenin dünü ve bu günü

Cukurova oğuz boyları derneğinin düzenlediği dünya konjöktüründe Türkiyenin dünü bu günü ve yarınını konu alan bir konferans düzenledi.

Dünya konjöktüründe Türkiyenin dünü ve bu günü
banner686

Konferans açış konuşmasını yapan,dernek başkanı Mehmet Demir,derneklerinde bir çok konferan verdiklerini,konferanslarında genellikle Türk tarihi,Türk kültürü üzerine konferanslar düzenlediklerini açıkladıktan sonra,dernek çalışmaları hakkında kısaca bilgi vererek sözü konuşmacıya bıraktı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Çukurova üniversitesi profösörlerinden araştırmacı tarihci Bülent Çukurova konuşmasında,Bu gün aslında böyle güzide bir topluluk karşısında olmaktan mutluyum,Arkadaşlarımızla sohbet ederken genellikle şu kitabı çok yerdiler,Deyif pesif diye bi adamın,bu Yahudi bir bilim adamı,ve kitabın ikinci yarısında gerçekten Amarikayı ve israili çok öven bir takım tanılar var ama kitabın ilk kısmı birinci bölümünde çok doğru bi takım saptamalar var,ben kitabın ikinci kısmından hiç bahsetmiyeceğim biz geçmiştede ön yargılardan çok şey kaybetmişiz biz eger ön yargı duyduğumuzda onu görmediğimizde okumadığımızda sanki  yokmuş farzetmeyi maharet gibi gördük. Onun için bu kitabın ilk yarısından bahsedip,Aslında dünyada neler oluyor ve Türkiye şu anda nerde  nereye gidebilir üzerinden sohbet toplantısı yapmak istiyorum diyerek söze başladı.
Dünyada bir sürü gelişme var,dünyayı etkiliyecek olan bundan sonraki dönemde kitaba, bir sürü bilim adamına ve bana görede teknoloji ve demokrafi aslında biz geleceği görmek için,gelecek bilim dediğimiz şey çok popiler.Herkesin merakla izlediği gelecekte neler olacağı tahmin ettiği,bir takım sanaryoların yazıldığı,toplum mühendisliğinin yapıldığı,şekillendirilmeye çalışıldığı dünyada yaşıyoruz.İşte bizde burada öyle bir yerde olmalıyızki,bu sanaryoların bir parçası olalım,yazılanları ve çizilenleri çok iyi analiz etmeliyizki ona göre çözüm üretebilmeliyiz dedi.
Çukurova; yaklaşık bir saate yakın yaptığı konuşmada Türkiye şu anda nerde,nereye gidiyor,dünyada ve Türkiyede gelişen ve gelişecek olan olaylar hakkındaki konferansını tamamladıktan sonra,dinleyicilerin sorularına cevap verdikten sonra toplantıyı bitirdi.
Çukurova Oğuz boyları derneği tarafından,Derneğe yaptığı katkılardan dolayı Prof.Bülent Çukurova’ya bir plaket verilerek yapılan toplantı bitirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz